Apple iPad Air 11" M3 Cellular 2025 512 GB Space Gray
Picture 1 of 10 

Picture 2 of 10 

Picture 3 of 10 

Picture 4 of 10 

Picture 5 of 10 

Picture 6 of 10 

Picture 7 of 10 

Picture 8 of 10 

Picture 9 of 10 

Picture 10 of 10 

Apple M3 8‑Core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores, 9-Core GPU and 16‑Core Neural Engine by Apple, 8 GB RAM;Vivid 11" «Liquid Retina» touch display with a resolution of 2360 x 1640 px;12 MP rear camera (f/1.8 aperture, Smart HDR4, 4K video and more) and 12 MP landscape ultra-wide front camera with follow mode;Communication via WLAN (802.11ax, MIMO), 5G, Bluetooth 5.3 and USB Type-C;Supports the Apple Pencil Pro for impressive drawings and the Apple Magic Keyboard with trackpad for comfortable typing and protection during transport;Up to 10 hours of web surfing with WLAN, video or music playback, up to 9 hours of web surfing over a mobile data network
Basic specifications
| Article number | 889978 |
|---|---|
| EAN | 195949988011 |
| Alternative item number | 1857954 |
| Brand | Apple |
Dimensions
| Height | 0.61cm |
|---|---|
| Width | 17.85cm |
| Weight | 460g |
Additional specifications
| Speicherkapazität Total | 1000GB |
|---|---|
| Netzteil Nennleistung | 96W |
| Eingebaute Lautsprecher | Ja |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 16" |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 65W |
| Maximal verbaubarer Arbeitsspeicher | 32GB |
| USB-Anschlüsse | 1 x Thunderbolt 4 (USB Typ C), 1 x USB 3.1 (Gen. 2) Typ C, 2 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ A |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| Höhe | 5.1mm |
| Speichertyp | eMMC |
| Arbeitsspeicher Bauform | On-Board |
| Anzahl Prozessorkerne | 9 |
| Breite | 402.1mm |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Prozessortyp | A16 Chip |
| Ports USB | Nein |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:10 |
| Arbeitsspeicher-Typ | LPDDR5X |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Anzahl freie Arbeitsspeichersteckplätze | 0 |
| Card Reader | microSD |
| Touchscreen | Nein |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5), IEEE 802.11n (Wi-Fi 4), IEEE 802.11g (Wi-Fi 3), IEEE 802.11b (Wi-Fi 2), IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Auflösung | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 65W |
| Webcam | Ja |
| Kapazität Wattstunden | 75Wh |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Prozessorfamilie | Apple M4 |
| Gewicht | 2.43kg |
| Farbe | Schwarz |
| Paneltyp | IPS |
| Anwendungsbereich | Consumer, Business |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| LAN | Nein |
| NPU (Neural Processing Unit) | Nein |
| Anzahl Arbeitsspeichersteckplätze | 2 |
| Bluetooth-Version | 5.4 |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 16GB |
| Tiefe | 354.9mm |