TCL 40 NXTPAPER 4G 256GB OPALESCENT
Picture 1 of 22 

Picture 2 of 22 

Picture 3 of 22 

Picture 4 of 22 

Picture 5 of 22 

Picture 6 of 22 

Picture 7 of 22 

Picture 8 of 22 

Picture 9 of 22 

Picture 10 of 22 

Picture 11 of 22 

Picture 12 of 22 

Picture 13 of 22 

Picture 14 of 22 

Picture 15 of 22 

Picture 16 of 22 

Picture 17 of 22 

Picture 18 of 22 

Picture 19 of 22 

Picture 20 of 22 

Picture 21 of 22 

Picture 22 of 22 

TCL 40 NXTPAPER – 256 GB | Opal
Sleek design and smooth performance.
With 256 GB storage, you have plenty of space for photos, apps, and videos.
50 MP main camera and 32 MP front camera deliver sharp images.
The 6.78" NXTPAPER display is easy on the eyes.
Powered by MediaTek Helio G88, Android, fast charging via USB-C Power Delivery 3.0,
plus expandable storage.
Basic specifications
| Article number | 766805 |
|---|---|
| EAN | 4894461975283 |
| Brand | TCL |
Operating systems
| Operating system | Android |
|---|---|
| Operating system version | Android 13 |
Screens
| Screen size | 6.78" |
|---|---|
| Screen resolution | 1080 x 2460 |
| Touch screen | Yes |
Processors
| Processor - number of cores | 8 |
|---|---|
| Processor clock speed | 2GHz |
Connections
| Bluetooth | Yes |
|---|
Basics
| Guarantee | 24M |
|---|
Batteries
| Battery capacity | 5010mAH |
|---|---|
| Charging time | 13h |
| Talk time | 27h |
| Standby time | 630h |
| Output | 33w |
Dimensions
| Height | 16.82cm |
|---|---|
| Width | 7.55cm |
| Weight | 195g |