Samsung Galaxy S26 512 GB Sky Blue
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

Waterproof (IP68), Armor Aluminum 2.0, GorillaGlass Victus2, 4300 mAh battery, Wireless Charging (15W), Wireless PowerShare, Fast Charging (25W); Galaxy AI features, facial recognition, ultrasonic fingerprint sensor in display; Samsung Exynos 2600 octa-core processor (up to 4.47 GHz), 12 GB RAM, 512 GB storage; 6.3" flat Dynamic AMOLED 2X display with a resolution of 2340 x 1080 px (FHD+) and dynamic refresh rate of 1 -120 Hz; 50 + 12 + 10 MP triple main camera (f/1.8, ultra-wide angle, 3x optical zoom) and 12 MP front camera (f/2.2, dual-pixel technology)
Basic specifications
| Article number | 894900 |
|---|---|
| EAN | 8806097827559 |
| Alternative item number | 2039464 |
| Brand | Samsung |
Dimensions
| Height | 14.96cm |
|---|---|
| Width | 7.17cm |
| Weight | 162g |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | A |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 6.3" |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 10W |
| Verbindungsmöglichkeiten | NFC, WLAN (Wi-Fi), Bluetooth, USB Typ-C |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Höhe | 149.6mm |
| Breite | 71.7mm |
| Anzahl Prozessorkerne | 8 |
| EPREL-Nummer | 2523577 |
| Prozessortyp | Exynos 2600 |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 19.5:9 |
| Detailfarbe | Hellblau |
| Bildschirmtechnologie | Dynamic-AMOLED |
| Akkukapazität | 4300mAh |
| Card Reader | Kein |
| Speicherkapazität total | 512GB |
| Fingerabdruckscanner | Ja |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Auflösung | 2340 x 1080 (FHD+) |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 25W |
| Maximale Speichererweiterung | 0GB |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Betriebssystem | Android |
| Gewicht | 162g |
| Farbe | Blau |
| SIM-Kartengrösse | eSIM (Embedded-SIM)(MMF2), Nano-SIM (4FF) |
| Schutzklasse | IP68 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Induktionsladung | Ja |
| Bluetooth-Version | 5.4 |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 12GB |
| Mobilfunk Standard | 5G |
| Tiefe | 7.2mm |