Samsung Galaxy S25 Ultra 256 GB Jet Black EU Version
Picture 1 of 18 

Picture 2 of 18 

Picture 3 of 18 

Picture 4 of 18 

Picture 5 of 18 

Picture 6 of 18 

Picture 7 of 18 

Picture 8 of 18 

Picture 9 of 18 

Picture 10 of 18 

Picture 11 of 18 

Picture 12 of 18 

Picture 13 of 18 

Picture 14 of 18 

Picture 15 of 18 

Picture 16 of 18 

Picture 17 of 18 

Picture 18 of 18 

Waterproof (IP68), Titanium Frame, GorillaGlass Victus2 Display and Backcover, 5000 mAh Battery, Wireless Charging (15W), Wireless PowerShare, Fast Charging (45W); S-Pen, Galaxy AI Features, DeX, Facial Recognition, Ultrasonic Fingerprint Sensor in Display; Snapdragon 8 Elite for Galaxy Octa-Core Processor (up to 4.47 GHz), 12 GB RAM, 256 GB Storage; 6.9"-Edge-Dynamic-AMOLED-2X-Display with a resolution of 3120 x 1440 pixels and dynamic refresh rate of 1 -120 Hz; 200 + 50 + 50 + 10 Mpx Quad Main Camera (f/1.7, Ultra Wide Angle, 5x Optical Zoom + 3x Optical Zoom) and 12 Mpx Front Camera (f/2.2); 5G (Dual-SIM), eSIM, 802.11be WLAN, Bluetooth 5.4, NFC, GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS, USB-C
Basic specifications
| Article number | 894847 |
|---|---|
| EAN | 8806095815770 |
| Alternative item number | 2028576 |
| Brand | Samsung |
Dimensions
| Height | 16.28cm |
|---|---|
| Width | 7.76cm |
| Weight | 218g |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | B |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 6.9" |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 10W |
| Verbindungsmöglichkeiten | NFC, WLAN (Wi-Fi), Bluetooth, USB Typ-C |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Höhe | 162.8mm |
| Breite | 77.6mm |
| Anzahl Prozessorkerne | 8 |
| EPREL-Nummer | 2339789 |
| Prozessortyp | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 19.5:9 |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Bildschirmtechnologie | Dynamic-AMOLED |
| Akkukapazität | 5000mAh |
| Card Reader | Kein |
| Speicherkapazität total | 256GB |
| Fingerabdruckscanner | Ja |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Auflösung | 3120 x 1440 |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 45W |
| Maximale Speichererweiterung | 0GB |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Betriebssystem | Android |
| Gewicht | 218g |
| Farbe | Schwarz |
| SIM-Kartengrösse | eSIM (Embedded-SIM)(MMF2), Nano-SIM (4FF) |
| Schutzklasse | IP68 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Induktionsladung | Ja |
| Bluetooth-Version | 5.4 |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 12GB |
| Mobilfunk Standard | 5G |
| Tiefe | 8.2mm |