Samsung Galaxy S25 Edge 512 GB (EU) Titanium Icyblue
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

Snapdragon 8 Elite for Galaxy octa-core processor (up to 4.47 GHz), 12 GB RAM, 512 GB storage; 6.7" flat dynamic AMOLED 2X display with a resolution of 3120 x 1440 pixels and dynamic refresh rate of 1 -120 Hz; 200 + 12 MP dual main camera (f/1.7, ultra-wide angle, autofocus) and 12 MP front camera (f/2.2); 5G (dual SIM), eSIM, 802.11be Wi-Fi, Bluetooth 5.4, NFC, GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS, USB-C; ultra-slim design (5.8 mm thin), waterproof (IP68), titanium frame, Gorilla Glass Victus2, 3900 mAh battery, wireless charging (15W), fast charging (25W); Galaxy AI features, facial recognition, ultrasonic fingerprint sensor in display
Basic specifications
| Article number | 894871 |
|---|---|
| EAN | 8806097350958 |
| Alternative item number | 2037972 |
| Brand | Samsung |
Dimensions
| Height | 7.56cm |
|---|---|
| Width | 15.82cm |
| Weight | 161g |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | A |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 6.7" |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 10W |
| Verbindungsmöglichkeiten | NFC, WLAN (Wi-Fi), Bluetooth, USB Typ-C |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Höhe | 75.6mm |
| Breite | 158.2mm |
| Anzahl Prozessorkerne | 8 |
| EPREL-Nummer | 2284553 |
| Prozessortyp | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 19.5:9 |
| Detailfarbe | Blau |
| Bildschirmtechnologie | Dynamic-AMOLED |
| Akkukapazität | 3900mAh |
| Card Reader | Kein |
| Speicherkapazität total | 512GB |
| Fingerabdruckscanner | Ja |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Auflösung | 3120 x 1440 |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 25W |
| Maximale Speichererweiterung | 0GB |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Betriebssystem | Android |
| Gewicht | 161g |
| Farbe | Blau |
| SIM-Kartengrösse | eSIM (Embedded-SIM)(MMF2), Nano-SIM (4FF) |
| Schutzklasse | IP68 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Induktionsladung | Ja |
| Bluetooth-Version | 5.4 |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 12GB |
| Mobilfunk Standard | 5G |
| Tiefe | 5.8mm |