SAMSUNG Galaxy A17 LTE 128GB Black
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

The detailed description of this product will follow shortly.
Basic specifications
| Article number | 839066 |
|---|---|
| EAN | 8806097651000 |
| Alternative item number | SGA1750A |
| Brand | Samsung |
Operating systems
| Operating system | Android |
|---|---|
| Operating system version | 15 |
Screens
| Screen size | 6.7" |
|---|
Processors
| Mobile processor | MediaTek MT6789V |
|---|
Cameras
| Camera resolution | 50 MP |
|---|---|
| Front camera resolution | 13 MP |
Memory
| Memory capacity | 128GB |
|---|---|
| Max. memory upgrade | 0GB |
| Memory RAM | 0GB |
Connections
| Mobile standard | LTE |
|---|
SIM cards
| Dual SIM | Yes |
|---|
Batteries
| Battery capacity | 5000mAH |
|---|---|
| Wireless charging | No |
Additional specifications
| Release date | 13.08.2025 |
|---|---|
| Depth in mm | 7.50 mm |
| Weight gram | 205 Grammes |
| Dirty water tank volume | 700 ml |
| Screen technology | Dynamic AMOLED |
| Width in mm | 76.60 mm |
| Height in mm | 166.14 mm |
| Fast charge | Ja |
| Maximum height of the door threshold | 60 mm |
| Exact color | Dark Blue |
| Camera | Triple |