Google Pixel 10a
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

Dual rear camera 48 MP wide-angle and 13 MP ultra-wide-angle; 6.3-inch POLED display with Corning Gorilla Glass; 13 MP front camera with 4K video recording; Google Tensor G4 processor with Titan M2 coprocessor; 5100 mAh battery capacity; Supports 5G, Wi-Fi 6E, and Bluetooth 6.0
Basic specifications
| Article number | 894846 |
|---|---|
| EAN | 840353949973 |
| Alternative item number | 2057436 |
| Brand |
Dimensions
| Height | 15.39cm |
|---|---|
| Width | 7.3cm |
| Weight | 183g |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | A |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 6.3" |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 7.5W |
| Verbindungsmöglichkeiten | NFC, WLAN (Wi-Fi), Bluetooth, 5G, GPS |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Höhe | 153.9mm |
| Breite | 73mm |
| Anzahl Prozessorkerne | 8 |
| EPREL-Nummer | 2347998 |
| Prozessortyp | Google Tensor G4 |
| Detailfarbe | Obsidian |
| Bildschirmtechnologie | OLED |
| Akkukapazität | 5100mAh |
| Card Reader | Kein |
| Speicherkapazität total | 256GB |
| Fingerabdruckscanner | Keine Angaben |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Auflösung | 2424 x 1080 |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 30W |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Material | Aluminium |
| Betriebssystem | Android |
| Gewicht | 183g |
| Farbe | Schwarz |
| SIM-Kartengrösse | eSIM (Embedded-SIM)(MMF2), Nano-SIM (4FF) |
| Schutzklasse | IP68 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Induktionsladung | Keine Angaben |
| Bluetooth-Version | 6.0 |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 8GB |
| Mobilfunk Standard | 5G |
| Tiefe | 9mm |