emporia SIMPLICITYglam.V227 LTE Black
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

The detailed description of this product will follow shortly.
Basic specifications
| Article number | 832161 |
|---|---|
| EAN | 9005613168940 |
| Alternative item number | EMASCGLAMC |
| Brand | Emporia |
Screens
| Screen size | 2.8" |
|---|
Cameras
| Camera resolution | 8 MP |
|---|---|
| Front camera resolution | 2 MP |
Memory
| Memory capacity | 0.125GB |
|---|---|
| Memory RAM | 0GB |
Connections
| Mobile standard | 4G |
|---|
SIM cards
| Dual SIM | No |
|---|
Batteries
| Battery capacity | 1300mAH |
|---|---|
| Wireless charging | No |
Additional specifications
| Depth in mm | 20.3 mm |
|---|---|
| Number of rear cameras | 1 |
| Weight gram | 199 Grammes |
| Screen technology | Super AMOLED |
| Headphone plug | No |
| Width in mm | 77.40 mm |
| Largeur en mm | 77.50 mm |
| Fast charge | Ja |
| Height in mm | 171.42 mm |
| Exact color | Awesome White |
| Camera | Single |
| Screen external diagonal | 45 mm |