Apple iPhone 15 128 GB Blue
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

A16 Bionic chip with 5-core GPU for super-fast performance. Ultra-fast 5G mobile network; Advanced camera system with 12 MP ultra-wide and 48 MP main camera; 2x optical zoom, Smart HDR5 and more; 6.1" Super Retina XDR display with OLED technology: 2556 x 1179 px resolution (1000 nits, HDR, True Tone, Haptic Touch); Dynamic Island with notifications and live activities, USB-C data and charging port; All-day battery life and up to 20 hours of video playback, industry-leading durability features like Ceramic Shield and water resistance rated IP68; Variant: 128 GB, Blue
Basic specifications
| Article number | 894876 |
|---|---|
| EAN | 195949036552 |
| Alternative item number | 1618408 |
| Brand | Apple |
Dimensions
| Height | 14.76cm |
|---|---|
| Width | 7.16cm |
| Weight | 171g |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | B |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 6.1" |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 4.5W |
| Verbindungsmöglichkeiten | NFC, WLAN (Wi-Fi), Bluetooth, USB Typ-C |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Höhe | 147.6mm |
| Breite | 71.6mm |
| Anzahl Prozessorkerne | 6 |
| EPREL-Nummer | 2247679 |
| Prozessortyp | A16 Bionic Chip |
| Detailfarbe | Blau |
| Bildschirmtechnologie | OLED |
| Card Reader | Kein |
| Speicherkapazität total | 128GB |
| Fingerabdruckscanner | Nein |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Auflösung | 2556 x 1179 |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 22W |
| Maximale Speichererweiterung | 0GB |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Material | Aluminium |
| Betriebssystem | iOS |
| Gewicht | 171g |
| Farbe | Blau |
| SIM-Kartengrösse | eSIM (Embedded-SIM)(MMF2), Nano-SIM (4FF) |
| Schutzklasse | IP68 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Induktionsladung | Ja |
| Bluetooth-Version | 5.3 |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 6GB |
| Mobilfunk Standard | 5G |
| Tiefe | 7.8mm |