HP Printer Color LaserJet Enterprise M455dn
Picture 1 of 8 

Picture 2 of 8 

Picture 3 of 8 

Picture 4 of 8 

Picture 5 of 8 

Picture 6 of 8 

Picture 7 of 8 

Picture 8 of 8 

300-sheet capacity (multipurpose tray: 50 sheets / paper tray: 250 sheets); Color 6.85 cm LC display with numeric keypad (24 keys); Security: memory encryption, BIOS check, TPM, and more; USB 2.0 (2x host, 1x device), 1000 Mbps LAN; Up to 27 pages/min in black and white and color (up to 24 pages/min in duplex mode); Mobile printing via "ePrint", "AirPrint", "Wi-Fi Direct", "Mopria" and "ROAM"
Basic specifications
| Article number | 878546 |
|---|---|
| EAN | 193905215904 |
| Alternative item number | 1210167 |
| Brand | HP Inc. |
Dimensions
| Height | 30.4cm |
|---|---|
| Width | 41.3cm |
| Weight | 18900g |
Additional specifications
| Optisches Laufwerk | DVD-Brenner |
|---|---|
| Netzteil Nennleistung | 180W |
| Medienbreite Min | 76.2mm |
| Druckertyp | Farbig |
| Taktfrequenz | 2GHz |
| Gehäuse Bauart | Mid-Tower |
| Mediengewicht Max | 163g/m² |
| Breite | 46cm |
| Druck erste Seite | 7s |
| Farbe | Schwarz |
| Anzahl PoE Ports | 0 |
| Unterstützte Mainboards | Mini-ITX, EE-ATX (Enhanced E-ATX), SSI EEB, E-ATX, ATX, Micro-ATX, SSI CEB |
| Anwendungsbereich | Consumer, Small/Medium Business, Home |
| Arbeitsspeicher-Typ | DDR5 |
| Frequenzband | 5, 2.4GHz |
| Detailfarbe | Schwarz |
| USB 2.0 Anschlüsse | 2 |
| M.2 Anschlüsse | 1 |
| Druckauflösung | 1200 x 600 dpi |
| Tiefe | 50mm |