Epson WorkForce WF-7310DTW
Picture 1 of 4 

Picture 2 of 4 

Picture 3 of 4 

Picture 4 of 4 

Prints up to 16 A4 pages/min. in black and white and 9 pages/min. in color (ISO/IEC 24734); Economical: low power consumption (26 W when printing), separately replaceable ink cartridges, double-sided printing (duplex); Interfaces: USB, LAN, WLAN, mobile printing via AirPrint or Epson Connect (iPrint, E-Mail Print, Remote Print Driver); Paper capacity of 250 sheets of standard paper; Features: duplex printing; 6.1 cm color display for easy operation on the device
Basic specifications
| Article number | 885585 |
|---|---|
| EAN | 8715946690445 |
| Alternative item number | 1292656 |
| Brand | Epson |
Dimensions
| Height | 29.8cm |
|---|---|
| Width | 51.5cm |
| Weight | 13500g |
Additional specifications
| Detailfarbe | Schwarz |
|---|---|
| Breite | 51.5cm |
| Tiefe | 40cm |
| Bildschirmdiagonale | 3.7cm |
| Gewicht | 13.5kg |
| Höhe | 29.8cm |
| Leistungsaufnahme Betrieb | 26W |
| Leistungsaufnahme Standby | 6.3W |
| Anzahl Papierzuführungen (integriert) | 2 |
| Anzahl Papierzuführungen (maximal) | 2 |
| Direktdruck | Epson Connect, AirPrint |
| Displayeigenschaften | Farbig, LCD |
| Druckauflösung | 4800 x 2400 dpi |
| Druckertyp | Farbig |
| Druckgeschwindigkeit (farbig) | 12PPM |
| Druckgeschwindigkeit (schwarz-weiss) | 25PPM |
| Drucktechnik | Tintenstrahl (Kartuschen) |
| Duplexdruck | Ja |
| Total Fassungsvermögen Papierzuführungen | 250Seiten |
| Konnektivität | USB, LAN, WLAN |
| Max. monatliches Volumen | 2500Seiten |
| Medienformat | A3 +, B5, C6, A3, Letter (LTR), A5, A4, A6, Legal, C4, DL, B4 |
| Mobildruck | Ja |
| Multifunktionszufuhr | Ja |
| Empfohlen für | Heimanwender |