Epson multifunction printer EcoTank ET-8500
Picture 1 of 7 

Picture 2 of 7 

Picture 3 of 7 

Picture 4 of 7 

Picture 5 of 7 

Picture 6 of 7 

Picture 7 of 7 

3 paper trays (100 sheets of plain paper, 20 sheets of photo paper, 50 sheets of special feed); 10.9 cm color touchscreen for easy operation directly on the device; Prints up to 16 pages/minute in black and white and 12 pages/minute in color; USB (host and client), WLAN (including Wi-Fi Direct), LAN, SD card reader, mobile printing (AirPrint, Mopria), PictBridge; Functions: (duplex and borderless) printing up to A4, (flatbed) scanning, copying; Low running costs thanks to the "EcoTank" refill system
Basic specifications
| Article number | 885155 |
|---|---|
| EAN | 8715946676708 |
| Alternative item number | 1246255 |
| Brand | Epson |
Dimensions
| Height | 16.2cm |
|---|---|
| Width | 40.3cm |
| Weight | 8400g |
Additional specifications
| Detailfarbe | Weiss |
|---|---|
| Touchscreen | Ja |
| Breite | 40.3cm |
| Tiefe | 36.9cm |
| Bildschirmdiagonale | 10.9cm |
| Gewicht | 8.4kg |
| Höhe | 16.2cm |
| Leistungsaufnahme Betrieb | 17W |
| Leistungsaufnahme Standby | 7.5W |
| Anzahl Papierzuführungen (integriert) | 3 |
| Anzahl Papierzuführungen (maximal) | 3 |
| Direktdruck | über USB, Mopria, PictBridge, AirPrint |
| Displayeigenschaften | Farbig, LCD |
| Druckauflösung | 5760 x 1440 dpi |
| Druckertyp | Farbig |
| Druckgeschwindigkeit (farbig) | 12PPM |
| Druckgeschwindigkeit (schwarz-weiss) | 16PPM |
| Drucktechnik | Tintenstrahl (Tank) |
| Duplexdruck | Ja |
| Total Fassungsvermögen Papierzuführungen | 170Seiten |
| Geräuschentwicklung in Betrieb | 37dBA |
| Konnektivität | USB, USB-Host, LAN, Cardreader, WLAN |
| Medienformat | 13 x 18 cm, 10 x 15 cm, B6, B5, C6, Letter (LTR), A5, A4, A6, Briefumschläge, DL |
| Mobildruck | Ja |
| Multifunktionszufuhr | Ja |
| Empfohlen für | Fotodruck |
| Fax | Nein |
| Scannertyp | Flachbett |
| Maximales Scanformat | A4 |
| Scanauflösung | 4800 x 1200 dpi |
| Scan-to-Funktionen | PDF, Bild |