MSI Monitor MPG 491CQPDE QD-OLED
Picture 1 of 18 

Picture 2 of 18 

Picture 3 of 18 

Picture 4 of 18 

Picture 5 of 18 

Picture 6 of 18 

Picture 7 of 18 

Picture 8 of 18 

Picture 9 of 18 

Picture 10 of 18 

Picture 11 of 18 

Picture 12 of 18 

Picture 13 of 18 

Picture 14 of 18 

Picture 15 of 18 

Picture 16 of 18 

Picture 17 of 18 

Picture 18 of 18 

Video connections: DisplayPort, HDMI, USB Type-C; 49" display with a resolution of 5120 x 1440; Ergonomics: Height adjustable, Tiltable, Swivel; Speaker: No; USB Hub: Yes; Webcam: No; Gaming Intelligence App – Create the optimal display settings for your games; MSI OLED Care 2.0 - Reduces the risk of OLED image burn-in
Basic specifications
| Article number | 875229 |
|---|---|
| EAN | 4711377157520 |
| Alternative item number | 1895447 |
| Brand | MSI |
Dimensions
| Height | 37.2cm |
|---|---|
| Width | 119.5cm |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | F |
|---|---|
| Video-Anschlüsse | DisplayPort, HDMI, USB Typ-C |
| Anwendungsbereich | Gaming |
| Auflösung | 5120 x 1440 |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 49" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 32:9 |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Bildwiederholfrequenz | 144Hz |
| Curved | Ja |
| EPREL-Nummer | 1863026 |
| Ergonomie | Höhenverstellbar, Neigbar, Schwenkbar |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbraum | Adobe RGB, DCI-P3, NTSC, sRGB |
| Gaming-Funktionen | Adaptive Sync |
| Farbe | Schwarz |
| Lautsprecher vorhanden | Nein |
| Paneltyp | OLED |
| Touchscreen | Nein |
| USB-Hub | Ja |
| VESA-Bohrung vorhanden | Ja |
| Webcam | Nein |
| Breite | 1195mm |
| Tiefe | 190mm |
| Gewicht | 8.1, 10.3kg |
| Höhe | 372mm |
| Leistungsaufnahme Standby | 0.5W |
| Schnittstellen | Kensington-Schloss |
| 3.5 mm Kopfhöreranschlüsse | 1 |
| DisplayPort Anschlüsse | 1 |
| Bildschirmhelligkeit | 250cd/m² |
| Blickwinkel horizontal max. | 178° |
| Blickwinkel vertikal max. | 178° |
| Höhe inkl. Standfuss | 410mm |
| Reaktionszeit Nativ | 0.03ms |
| Tiefe inkl. Standfuss | 328mm |
| Radius Curved | 1800R |