iiyama Monitor ProLite T1634MC-B1S
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

15.6" multi-touch display with a resolution of 1920 x 1080 pixels (Full HD); IPS panel: wide viewing angle, 700:1 native contrast (with touch panel), 450 cd/m² brightness; Projected capacitive 10-point multi-touch technology – operable with fingers, gloves (latex), and styluses; Connections: 1x HDMI, 1x Display Port, 1x VGA; Water and dust protection according to IP65 (front side), anti-fingerprint coating and touch-through glass technology; Ergonomics: tilt angle (90° upwards and 5° downwards), VESA mounting interface
Basic specifications
| Article number | 875223 |
|---|---|
| EAN | 4948570122110 |
| Alternative item number | 1677872 |
| Brand | iiyama |
Dimensions
| Height | 28.55cm |
|---|---|
| Width | 38.1cm |
| Weight | 3400g |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | E |
|---|---|
| Video-Anschlüsse | DisplayPort, HDMI, VGA |
| Anwendungsbereich | Consumer |
| Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 15.6" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:9 |
| Bildschirmoberfläche | Glänzend |
| Bildwiederholfrequenz | 60Hz |
| Curved | Nein |
| EPREL-Nummer | 1530736 |
| Ergonomie | Neigbar |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbraum | Anderer |
| Gaming-Funktionen | Nicht vorhanden |
| Farbe | Schwarz |
| Lautsprecher vorhanden | Nein |
| Paneltyp | IPS |
| Touchscreen | Ja |
| USB-Hub | Nein |
| VESA-Bohrung vorhanden | Ja |
| Webcam | Nein |
| Breite | 381mm |
| Tiefe | 200mm |
| Gewicht | 3.4kg |
| Höhe | 285.5mm |
| Leistungsaufnahme Betrieb | 18W |
| Leistungsaufnahme Standby | 1.5W |
| VESA Norm | 100x100 mm |
| DisplayPort Anschlüsse | 1 |
| VGA Anschlüsse | 1 |
| Bildschirmhelligkeit | 450cd/m² |
| Blickwinkel horizontal max. | 178° |
| Blickwinkel vertikal max. | 178° |
| Höhe inkl. Standfuss | 285.5mm |
| Kontrastverhältnis Nativ | 700: 1 |
| Pixelabstand | 0.179mm |
| Tiefe inkl. Standfuss | 200mm |
| Touchscreen Technologie | Multitouch |
| HDMI Schnittstellen | 1x HDMI |
| Reaktionszeit Fast Mode | 25ms |