Gigabyte Monitor Aorus CO49DQ
Picture 1 of 19 

Picture 2 of 19 

Picture 3 of 19 

Picture 4 of 19 

Picture 5 of 19 

Picture 6 of 19 

Picture 7 of 19 

Picture 8 of 19 

Picture 9 of 19 

Picture 10 of 19 

Picture 11 of 19 

Picture 12 of 19 

Picture 13 of 19 

Picture 14 of 19 

Picture 15 of 19 

Picture 16 of 19 

Picture 17 of 19 

Picture 18 of 19 

Picture 19 of 19 

Video connections: HDMI, DisplayPort; 49" display with a resolution of 5120 x 1440; Ergonomics: Tilt, Swivel, Height adjustable; Speaker: Yes; USB hub: Yes; Webcam: No; Cross-platform KVM control; VESA DisplayHDR True Black 400, AMD FreeSync Premium Pro, ClearMR 8000
Basic specifications
| Article number | 875180 |
|---|---|
| EAN | 4719331855680 |
| Alternative item number | 1936425 |
| Brand | Gigabyte |
Dimensions
| Height | 37.223cm |
|---|---|
| Width | 119.478cm |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | F |
|---|---|
| Video-Anschlüsse | HDMI, DisplayPort |
| Anwendungsbereich | Gaming |
| Auflösung | 5120 x 1440 |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 49" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 32:9 |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Bildwiederholfrequenz | 144Hz |
| Curved | Ja |
| EPREL-Nummer | 1630215 |
| Ergonomie | Neigbar, Schwenkbar, Höhenverstellbar |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbraum | DCI-P3 |
| Gaming-Funktionen | FreeSync |
| Farbe | Schwarz |
| Lautsprecher vorhanden | Ja |
| Paneltyp | OLED |
| Touchscreen | Nein |
| USB-Hub | Ja |
| VESA-Bohrung vorhanden | Ja |
| Webcam | Nein |
| Breite | 1194.78mm |
| Tiefe | 160.51mm |
| Gewicht | 8.33, 11.28kg |
| Hintergrundbeleuchtung | Edge-LED |
| Höhe | 372.23mm |
| Leistungsaufnahme Betrieb | 75W |
| Leistungsaufnahme Standby | 0.5W |
| Schnittstellen | Kensington-Schloss |
| DisplayPort Anschlüsse | 1 |
| VGA Anschlüsse | 0 |
| Bildschirmhelligkeit | 250cd/m² |
| Blickwinkel horizontal max. | 178° |
| Blickwinkel vertikal max. | 178° |
| Höhe inkl. Standfuss | 558.8mm |
| Kontrastverhältnis Nativ | 1000: 1 |
| Kontrastverhältnis Dynamisch | 1500000: 1 |
| Pixelabstand | 0.2331mm |
| Reaktionszeit Nativ | 0.03ms |
| Tiefe inkl. Standfuss | 261.52mm |
| USB Type-C Anschlüsse | 1 |
| HDMI Schnittstellen | 2x HDMI |
| KVM-Switch | Ja |
| USB 2.0 Anschlüsse | 3 |
| Radius Curved | 1800R |