EIZO Monitor FlexScan EV2740S Swiss Edition
Picture 1 of 8 

Picture 2 of 8 

Picture 3 of 8 

Picture 4 of 8 

Picture 5 of 8 

Picture 6 of 8 

Picture 7 of 8 

Picture 8 of 8 

Video connections: HDMI, DisplayPort; 27" display with a resolution of 3840 x 2160 (Ultra HD 4K); Ergonomics: Tilt, Swivel, Height Adjustable, Pivot Function; Speaker: Yes; USB Hub: Yes; Webcam: No; Ergonomic, space-saving design; optimally anti-glare and flexibly positionable; 5 Gbps USB hub with one USB-C upstream and four USB-A downstream ports
Basic specifications
| Article number | 875317 |
|---|---|
| EAN | 4995047070412 |
| Alternative item number | 1945825 |
| Brand | EIZO |
Dimensions
| Height | 36.43cm |
|---|---|
| Width | 61.16cm |
Additional specifications
| Kabellänge | 2m |
|---|---|
| Kontrastverhältnis Dynamisch | 80000000: 1 |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 17" |
| Display Port Standard | Keine Angabe |
| Videoanschluss Seite A | DisplayPort |
| Kabeltyp | Anschlusskabel |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| USB Type-C Anschlüsse | 2 |
| Höhe | 362mm |
| VESA-Bohrung vorhanden | Ja |
| EPREL-Nummer | 2141837 |
| Farbe | Schwarz |
| Sensortyp | Optisch |
| HDMI Schnittstellen | 1x HDMI 2.0 |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 5:4 |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Kontrastverhältnis Nativ | 1000: 1 |