EIZO Monitor EV2781 Swiss Edition
Picture 1 of 4 

Picture 2 of 4 

Picture 3 of 4 

Picture 4 of 4 

"Auto EcoView" sensor, "FlickerFree" and "Low Blue Light" technology to protect the eyes; Connections: 1x HDMI, 1x Display Port, 1x USB Type-C (data, video, and power up to 70 W), 1x headphone jack; 27" display with a resolution of 2560 x 1440 pixels (WQHD); IPS panel: high color accuracy, wide viewing angle, 5 ms response time, and 350cd/m² brightness; Ergonomics: adjustable tilt angle, height adjustable, swivel, pivot, VESA mounting interface; Integrated speaker (2 x 1W), and USB 3.0 hub (4x USB Type-A downstream)
Basic specifications
| Article number | 875053 |
|---|---|
| EAN | 4995047063445 |
| Alternative item number | 1443250 |
| Brand | EIZO |
Dimensions
| Height | 35.66cm |
|---|---|
| Width | 61.14cm |
| Weight | 5700g |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | E |
|---|---|
| Video-Anschlüsse | DisplayPort, HDMI, USB Typ-C |
| Anwendungsbereich | Business |
| Auflösung | 2560 x 1440 (WQHD) |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 27" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:9 |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Bildwiederholfrequenz | 60Hz |
| Curved | Nein |
| EPREL-Nummer | 1103462 |
| Ergonomie | Höhenverstellbar, Neigbar, Pivot-Funktion, Schwenkbar |
| Detailfarbe | Weiss |
| Farbraum | sRGB |
| Gaming-Funktionen | Nicht vorhanden |
| Farbe | Weiss |
| Lautsprecher vorhanden | Ja |
| Paneltyp | IPS |
| Touchscreen | Nein |
| USB-Hub | Ja |
| VESA-Bohrung vorhanden | Ja |
| Webcam | Nein |
| Breite | 611.4mm |
| Tiefe | 56mm |
| Gewicht | 5.7kg |
| Hintergrundbeleuchtung | LED |
| Höhe | 356.6mm |
| Leistungsaufnahme Betrieb | 18W |
| Leistungsaufnahme Standby | 0.5W |
| VESA Norm | 100x100 mm |
| 3.5 mm Kopfhöreranschlüsse | 1 |
| DisplayPort Anschlüsse | 1 |
| Bildschirmhelligkeit | 350cd/m² |
| Blickwinkel horizontal max. | 178° |
| Blickwinkel vertikal max. | 178° |
| Höhe inkl. Standfuss | 545.2mm |
| Kontrastverhältnis Nativ | 1000: 1 |
| Pixelabstand | 0.233mm |
| Reaktionszeit Nativ | 5ms |
| Tiefe inkl. Standfuss | 230mm |
| USB Type-C Anschlüsse | 1 |
| HDMI Schnittstellen | 1x HDMI |
| USB 3.0 Anschlüsse | 4 |
| Sensoren | Helligkeit |