Dell Monitor P2225H
Picture 1 of 11 

Picture 2 of 11 

Picture 3 of 11 

Picture 4 of 11 

Picture 5 of 11 

Picture 6 of 11 

Picture 7 of 11 

Picture 8 of 11 

Picture 9 of 11 

Picture 10 of 11 

Picture 11 of 11 

Anti-glare 21.5" display with a resolution of 1920 x 1080 pixels (Full HD); IPS panel: high color accuracy (99% sRGB), 250 cd/m² brightness, 5-8 ms response time, 1500:1 contrast ratio; Connections: 1x HDMI 1.4, 1x DisplayPort 1.2, 1x VGA; Integrated USB 3.0 hub (3x USB Type-A downstream, 1x USB Type-C downstream (PD up to 15 W), 1x USB Type-B (upstream)); Eye-friendly thanks to flicker-free image reproduction and blue light reduction; Ergonomics: adjustable tilt angle, height adjustable, swivel, pivot, VESA mounting interface
Basic specifications
| Article number | 874888 |
|---|---|
| EAN | 5397184821695 |
| Alternative item number | 1705117 |
| Brand | Dell |
Dimensions
| Height | 28.579cm |
|---|---|
| Width | 48.806cm |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | D |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 21.5" |
| DisplayPort Anschlüsse | 1 |
| Curved | Nein |
| VESA-Bohrung vorhanden | Ja |
| Höhe | 285.79mm |
| Breite | 488.06mm |
| Pixelabstand | 0.248mm |
| EPREL-Nummer | 1865618 |
| Reaktionszeit Fast Mode | 5ms |
| HDMI Schnittstellen | 1x HDMI 1.4 |
| Ergonomie | Neigbar, Schwenkbar, Höhenverstellbar, Pivot-Funktion |
| Blickwinkel horizontal max. | 178° |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:9 |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Reaktionszeit Nativ | 8ms |
| Höhe inkl. Standfuss | 482.39mm |
| Kontrastverhältnis Nativ | 1500: 1 |
| Touchscreen | Nein |
| Lautsprecher vorhanden | Nein |
| Bildwiederholfrequenz | 100Hz |
| Farbraum | sRGB |
| Gaming-Funktionen | Nicht vorhanden |
| Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Leistungsaufnahme Standby | 0.3W |
| USB-Hub | Ja |
| Webcam | Nein |
| Blickwinkel vertikal max. | 178° |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Gewicht | 2.58, 4.04kg |
| Herstellertechnologien Monitore | Dell Flicker-Free & ComfortView |
| USB Type-C Anschlüsse | 1 |
| Tiefe inkl. Standfuss | 181.75mm |
| Farbe | Schwarz |
| Schnittstellen | USB Typ B, Kensington-Schloss |
| Video-Anschlüsse | HDMI, DisplayPort, VGA |
| Leistungsaufnahme Betrieb | 60W |
| Paneltyp | IPS |
| Anwendungsbereich | Business |
| USB 3.0 Anschlüsse | 5 |
| VESA Norm | 100x100 mm |
| Bildschirmhelligkeit | 250cd/m² |
| Tiefe | 50.03mm |
| VGA Anschlüsse | 1 |