Brother Labeling Device P-touch PT-D460BTVP incl. Case
Picture 1 of 1 

Includes transport case, power adapter, USB cable, and laminated TZe tape (black on white / 18 mm x 4m); Suitable for TZe tapes from 3.5 to 18 mm (maximum print height 15.8 mm), integrated label cutter; USB and Bluetooth (5.1) connectivity with computer and smart device; QWERTZ keyboard for easy input; Large LC display (6 x 2.6 cm) for previewing text and layout before printing; Memory for up to 70 templates (template creation possible via Brother iPrint&Label app)
Basic specifications
| Article number | 845447 |
|---|---|
| EAN | 4977766819992 |
| Alternative item number | 1464643 |
| Brand | Brother |
Dimensions
| Height | 7.2cm |
|---|---|
| Width | 18.7cm |
| Weight | 770g |
Additional specifications
| Detailfarbe | Schwarz |
|---|---|
| Touchscreen | Nein |
| Breite | 187mm |
| Tiefe | 178mm |
| Gewicht | 0.77kg |
| Höhe | 72mm |
| Schnittstellen | USB, Bluetooth |
| Stromversorgung | Netzbetrieb |
| Display vorhanden | Ja |
| Druckauflösung | 180 dpi |
| Druckgeschwindigkeit (schwarz-weiss) | 30mm/s |
| Drucktechnik | Thermotransferdruck |
| Kapazität Wattstunden | 0Wh |
| Druckmedien | Band |
| Gehäuse Bauart | Desktop |
| Medien Abschneidevorrichtung | Ja |
| Maximale Druckgrösse | 15.8mm |