Brother Label Printer TD-4420DN
Picture 1 of 6 

Picture 2 of 6 

Picture 3 of 6 

Picture 4 of 6 

Picture 5 of 6 

Picture 6 of 6 

Print resolution of 203 dpi; Easy setup thanks to automatic media configuration; Connectivity via USB, LAN, or RS-232 DB9; Prints labels up to 102 mm wide at a speed of up to 203 mm/s (print width: 104.1 mm); Integrated cutter: Yes
Basic specifications
| Article number | 845884 |
|---|---|
| EAN | 4977766798259 |
| Alternative item number | 968129 |
| Brand | Brother |
Dimensions
| Height | 22.4cm |
|---|---|
| Width | 10.8cm |
| Weight | 2080g |
Additional specifications
| Detailfarbe | Weiss, Grau |
|---|---|
| Breite | 108mm |
| Tiefe | 155mm |
| Gewicht | 2.08kg |
| Höhe | 224mm |
| Schnittstellen | RJ-45 (LAN), Seriell, USB |
| Stromversorgung | Netzteil |
| Display vorhanden | Nein |
| Druckauflösung | 203 dpi |
| Druckgeschwindigkeit (schwarz-weiss) | 203mm/s |
| Drucktechnik | Thermodirektdruck |
| Kapazität Wattstunden | 0Wh |
| Druckmedien | Etiketten |
| Gehäuse Bauart | Desktop |
| Medien Abschneidevorrichtung | Ja |