Brother Label Printer PT QL-810W
Picture 1 of 3 

Picture 2 of 3 

Picture 3 of 3 

Prints up to 110 labels with 12-62 mm width per minute; Automatic cutter unit, multi-line printing; USB and Wi-Fi connectivity, mobile printing via AirPrint or "iPrint&Label" app; "P-touch Lite LAN" editor for easy label design; Label outlet reliably prevents paper jams; Produces 2-color labels in red-black
Basic specifications
| Article number | 845785 |
|---|---|
| EAN | 4977766827072 |
| Alternative item number | 534332 |
| Brand | Brother |
Dimensions
| Height | 14.5cm |
|---|---|
| Width | 12.5cm |
Additional specifications
| Detailfarbe | Schwarz, Weiss |
|---|---|
| Breite | 125mm |
| Tiefe | 234mm |
| Höhe | 145mm |
| Schnittstellen | USB, WLAN |
| Stromversorgung | Netzbetrieb |
| Display vorhanden | Nein |
| Druckauflösung | 300 dpi |
| Druckgeschwindigkeit (schwarz-weiss) | 176mm/s |
| Drucktechnik | Thermodirektdruck |
| Kapazität Wattstunden | 0Wh |
| Druckmedien | Rolle, Etiketten |
| Gehäuse Bauart | Desktop |
| Medien Abschneidevorrichtung | Ja |
| Maximale Druckgrösse | 62 |