Logitech Keyboard MX Keys S US Layout
Picture 1 of 23 

Picture 2 of 23 

Picture 3 of 23 

Picture 4 of 23 

Picture 5 of 23 

Picture 6 of 23 

Picture 7 of 23 

Picture 8 of 23 

Picture 9 of 23 

Picture 10 of 23 

Picture 11 of 23 

Picture 12 of 23 

Picture 13 of 23 

Picture 14 of 23 

Picture 15 of 23 

Picture 16 of 23 

Picture 17 of 23 

Picture 18 of 23 

Picture 19 of 23 

Picture 20 of 23 

Picture 21 of 23 

Picture 22 of 23 

Picture 23 of 23 

Solid keyboard with a flat design and optimal angle for a comfortable wrist posture while typing; circular concave-shaped keys for a pleasant and precise typing experience; rechargeable battery, up to 10 days battery life (5 months without backlight); intelligent backlighting adapts to the environment and turns on as soon as hands approach; multi-device: pairing with up to 3 devices via Bluetooth Low Energy or via the included Logi Bolt USB receiver; Logi Options+ app for creating time-saving Smart Actions shortcuts.
Basic specifications
| Article number | 876834 |
|---|---|
| EAN | 5099206112179 |
| Alternative item number | 1653124 |
| Brand | Logitech |
Dimensions
| Height | 2.05cm |
|---|---|
| Width | 43.02cm |
| Weight | 810g |
Additional specifications
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 2.5W |
|---|---|
| Bewusst Einkaufen | Ja |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 2.5W |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Ziffernblock | Ja |
| Material | Aluminium, Recycling-Kunststoff |
| Batterietyp | Lithium-Polymer (LiPo) |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Gewicht | 810g |
| Höhe | 20.5mm |
| Reichweite | 10m |
| Breite | 430.2mm |
| Farbe | Grau |
| Tastaturlayout | QWERTY (US-INT) |
| Schnittstelle | Bluetooth, USB-A |
| USB Power Delivery (USB PD) | Nein |
| Verbindungsart | Kabellos |
| Tastatur Features | Medientasten, Hotkeys, Beleuchtung, Ziffernblock, Easy Switch, Logi Bolt-Empfänger |
| Detailfarbe | Graphit |
| Tastatur Typ | Business |
| Tiefe | 131.63mm |
| Keyboard Tasten | Klassisch (Knöpfe) |