Logitech Keyboard MX Keys S for Mac Space Grey CH-Layout
Picture 1 of 2 

Picture 2 of 2 

Rechargeable battery, up to 10 days battery life (5 months without backlight); Solid keyboard with flat design and optimal angle for comfortable wrist posture while typing; Circular concave-shaped keys for a pleasant and precise typing experience; Intelligent backlighting adapts to the environment and turns on as soon as hands approach; Multi-device: Pairing with up to 3 devices via Bluetooth Low Energy or via Logi Bolt USB receiver (sold separately); Logi Options+ app for creating time-saving Smart Actions shortcuts
Basic specifications
| Article number | 875148 |
|---|---|
| EAN | 5099206114678 |
| Alternative item number | 1718251 |
| Brand | Logitech |
Dimensions
| Height | 2.05cm |
|---|---|
| Width | 43.02cm |
| Weight | 810g |
Additional specifications
| Detailfarbe | Schwarz, Grau |
|---|---|
| Farbe | Schwarz, Grau |
| Breite | 430.2mm |
| Material | Kunststoff, Recycling-Kunststoff |
| Tiefe | 131.63mm |
| Batterietyp | Lithium-Polymer (LiPo) |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Gewicht | 810g |
| Höhe | 20.5mm |
| Reichweite | 10m |
| Schnittstelle | Bluetooth, USB-A |
| Verbindungsart | Kabellos |
| USB Power Delivery (USB PD) | Nein |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 2.5W |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 2.5W |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Keyboard Tasten | Klassisch (Knöpfe) |
| Tastatur Features | Medientasten, Hotkeys, Beleuchtung, Ziffernblock, Easy Switch |
| Tastatur Typ | Business |
| Ziffernblock | Ja |