Kensington Trackball Pro Fit Ergo TB450
Picture 1 of 11 

Picture 2 of 11 

Picture 3 of 11 

Picture 4 of 11 

Picture 5 of 11 

Picture 6 of 11 

Picture 7 of 11 

Picture 8 of 11 

Picture 9 of 11 

Picture 10 of 11 

Picture 11 of 11 

Dual Wireless: Connection via Bluetooth Low Energy or 2.4 GHz USB-A nano receiver; Trackball with ergonomic design and unique 45° tilt for relieving wrist and forearm; High-quality optical sensor ensures smooth cursor control, optimal precision, and 4 switchable cursor speeds (400, 800, 1200, and 1600 dpi); Integrated trackball eject button for effortless cleaning; Long battery life: Up to 18 months of use with 2.4 GHz and up to 15 months with Bluetooth; Features 128-bit AES government-grade encryption for increased security to deter hackers.
Basic specifications
| Article number | 876838 |
|---|---|
| EAN | 085896721949 |
| Alternative item number | 1675050 |
| Brand | Kensington |
Dimensions
| Weight | 129.4g |
|---|
Additional specifications
| Detailfarbe | Blau, Schwarz |
|---|---|
| Farbe | Schwarz |
| Breite | 93, 93.44mm |
| Material | Kunststoff, Recycling-Kunststoff, Plastik |
| Tiefe | 138, 138.16mm |
| Anzahl Batterien | 1 |
| Batterietyp | LR6 / AA / Mignon |
| Gewicht | 129.4g |
| Höhe | 50, 50.1mm |
| Bedienungsseite | Rechtshänder |
| Frequenzband | 2.4GHz |
| Maus Features | Programmierbare Tasten, Seitliche Zusatztasten, Scrollrad, 128-Bit-Verschlüsselung, Umschaltbare DPI-Auflösung |
| Maus-Typ | Trackball |
| Reichweite | 10m |
| Schnittstelle | Bluetooth, USB-A |
| Sensortyp | Optisch |
| Verbindungsart | Kabellos |