Kensington Ergonomic Mouse Pro Fit Ergo Vertical
Picture 1 of 17 

Picture 2 of 17 

Picture 3 of 17 

Picture 4 of 17 

Picture 5 of 17 

Picture 6 of 17 

Picture 7 of 17 

Picture 8 of 17 

Picture 9 of 17 

Picture 10 of 17 

Picture 11 of 17 

Picture 12 of 17 

Picture 13 of 17 

Picture 14 of 17 

Picture 15 of 17 

Picture 16 of 17 

Picture 17 of 17 

Natural, curved shape with an inclination angle of 46.7° (similar to a handshake); Reduces pressure on the wrist and keeps it in a neutral position; Six buttons (Forward, Backward, Left, Right, Scroll, and DPI); Three DPI settings for mouse speed (800, 1000, 1200, 1600); LED indicator for low battery to show when it's time for a battery change; Wireless Plug & Play connection via USB radio receiver with a range of up to 20 meters.
Basic specifications
| Article number | 873536 |
|---|---|
| EAN | 5028252605960 |
| Alternative item number | 1516272 |
| Brand | Kensington |
Dimensions
| Height | 7.1cm |
|---|---|
| Weight | 93.5g |
Additional specifications
| Detailfarbe | Schwarz |
|---|---|
| Farbe | Schwarz |
| Breite | 76, 112mm |
| Material | Kunststoff |
| Tiefe | 76, 112mm |
| Anzahl Batterien | 1 |
| Batterietyp | LR6 / AA / Mignon |
| Gewicht | 93.5g |
| Höhe | 71mm |
| Bedienungsseite | Rechtshänder |
| Frequenzband | 2.4GHz |
| Maus Features | Daumentaste, Scrollrad, Programmierbare DPI-Einstellung |
| Maus-Typ | Ergonomisch |
| Reichweite | 20m |
| Schnittstelle | USB-A |
| Verbindungsart | Kabellos |