Dell Keyboard KB900
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

Compatible with Windows, MacOS, Android, Chrome OS, Linux; Wireless keyboard with CH keyboard layout (QWERTZ); Connection via Bluetooth 5.1 and USB receiver (2.4 GHz wireless connection, up to 10 m range); Keyboard: CH layout, separate numeric keypad, adjustable tilt angle, backlighting; Battery capacity 3000 mAh (Li-Ion), battery life of up to 20 months
Basic specifications
| Article number | 874279 |
|---|---|
| EAN | 5397184790656 |
| Alternative item number | 1613877 |
| Brand | Dell |
Dimensions
| Height | 2.07cm |
|---|---|
| Width | 12.15cm |
| Weight | 730g |
Additional specifications
| Detailfarbe | Graphit |
|---|---|
| Farbe | Schwarz |
| Breite | 121.5mm |
| Tiefe | 439.55mm |
| Batterietyp | Lithium-Ionen |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Gewicht | 730g |
| Höhe | 20.7mm |
| Reichweite | 10m |
| Schnittstelle | USB-A |
| Verbindungsart | Kabellos |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 15W |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 3.25W |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Keyboard Tasten | Klassisch (Knöpfe) |
| Tastatur Features | Hotkeys, Beleuchtung |
| Tastatur Typ | Business |
| Ziffernblock | Ja |