Apple Magic Keyboard with Touch ID and Numeric Keypad CH Layout
Picture 1 of 3 

Picture 2 of 3 

Picture 3 of 3 

Keys with a pleasant typing feel and high stability, numeric keypad for quick navigation in tables;Wireless connection via Bluetooth;Swiss keyboard layout;Rechargeable battery: fully charged in just 2 hours, 1 month runtime;Touch ID (fingerprint scanner) enables easy authentication for secure logins and purchases;Charging the battery via included USB-C cable
Basic specifications
| Article number | 873559 |
|---|---|
| EAN | 195949655050 |
| Alternative item number | 1800793 |
| Brand | Apple |
Dimensions
| Width | 41.87cm |
|---|---|
| Weight | 369g |
Additional specifications
| Detailfarbe | Silber, Weiss |
|---|---|
| Farbe | Silber, Weiss |
| Breite | 418.7mm |
| Material | Aluminium |
| Tiefe | 114.9mm |
| Batterietyp | Spezial Akku |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Gewicht | 369g |
| Höhe | 4.1, 10.9mm |
| Schnittstelle | Bluetooth |
| Verbindungsart | Kabellos |
| USB Power Delivery (USB PD) | Nein |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 0 |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 0 |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Keyboard Tasten | Chiclet (Notebook) |
| Tastatur Features | Fingerabdruckscanner, Ziffernblock |
| Tastatur Typ | Business, Standard |
| Ziffernblock | Ja |