Western Digital External Hard Drive WD My Book 16 TB
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

Power supply: Power adapter; 256-bit AES encryption; Windows and Mac compatible; File system: exFAT (Windows & Mac OS); Interfaces: USB 3.0
Basic specifications
| Article number | 881669 |
|---|---|
| EAN | 718037878959 |
| Alternative item number | 1247938 |
| Brand | Western Digital |
Dimensions
| Height | 17.06cm |
|---|---|
| Width | 4.9cm |
Additional specifications
| Detailfarbe | Schwarz |
|---|---|
| Breite | 49mm |
| Tiefe | 139.3mm |
| Höhe | 170.6mm |
| Schnittstellen | USB 3.0 |
| Stromversorgung | Netzteil |
| Festplatten Formfaktor | 3.5" |
| Dateisystem | exFAT (Windows & Mac OS) |
| Speicherverschlüsselung | 256-Bit-AES |
| Speicherkapazität | 16TB |