Western Digital External Hard Drive WD Elements Portable 5 TB
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

Compact case – only 21 mm high; USB 3.0 connection; Capacity of 5 TB; Preformatted for Windows, can be reformatted for Mac
Basic specifications
| Article number | 878241 |
|---|---|
| EAN | 718037871899 |
| Alternative item number | 999029 |
| Brand | Western Digital |
Dimensions
| Height | 2.1cm |
|---|---|
| Width | 8.2cm |
Additional specifications
| Detailfarbe | Schwarz |
|---|---|
| Breite | 82mm |
| Tiefe | 111mm |
| Höhe | 21mm |
| Schnittstellen | Type-A USB 3.0 (3.1 / 3.2 Gen. 1) |
| Stromversorgung | Per Datenkabel |
| Festplatten Formfaktor | 2.5" |
| Dateisystem | NTFS (Windows) |
| Speicherverschlüsselung | Keine |
| Speicherkapazität | 5TB |