Western Digital External Hard Drive WD Elements Portable 2 TB
Picture 1 of 7 

Picture 2 of 7 

Picture 3 of 7 

Picture 4 of 7 

Picture 5 of 7 

Picture 6 of 7 

Picture 7 of 7 

Capacity of 2 TB; Preformatted for Windows, can be reformatted for Mac; USB connection; Compact casing - only 15 mm high
Basic specifications
| Article number | 880227 |
|---|---|
| EAN | 718037855363 |
| Alternative item number | 550828 |
| Brand | Western Digital |
Dimensions
| Height | 1.5cm |
|---|---|
| Width | 8.2cm |
Additional specifications
| Detailfarbe | Schwarz |
|---|---|
| Breite | 82mm |
| Tiefe | 111mm |
| Höhe | 15mm |
| Schnittstellen | Type-A USB 3.0 (3.1 / 3.2 Gen. 1) |
| Stromversorgung | Per Datenkabel |
| Festplatten Formfaktor | 2.5" |
| Dateisystem | NTFS (Windows) |
| Speicherverschlüsselung | Keine |
| Speicherkapazität | 2TB |