Microsoft Surface Pro 12" Copilot+ PC (16 GB, 512 GB) without power adapter
Picture 1 of 2 

Picture 2 of 2 

Qualcomm Snapdragon X Plus processor with Qualcomm Hexagon NPU with 45 trillion operations per second and Qualcomm Adreno GPU; 12" «PixelSense Flow» touchscreen with 2196 x 1464 pixel resolution; Windows 11 Home (pre-installed) – Optimized for Microsoft Copilot; Signature Keyboard and Pen sold separately; 16 GB LPDDR5X RAM and 512 GB UFS; 802.11be WLAN (Wi-Fi 7), Bluetooth 5.4, 2x USB 3.1 Type-C, Quad-HD Surface Studio camera (front) and Ultra-HD rear camera with 10 MP
Basic specifications
| Article number | 889113 |
|---|---|
| EAN | 196388501823 |
| Alternative item number | 1881423 |
| Brand | Microsoft |
Dimensions
| Height | 18.98cm |
|---|---|
| Width | 27.44cm |
| Weight | 685g |
Additional specifications
| Grafikfamilie | Intel |
|---|---|
| Touchscreen | Ja |
| Dedizierte Grafikkarte | Nein |
| Auflösung | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 25W |
| Maximale Taktfrequenz | 4.8GHz |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 14" |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| USB-Anschlüsse | 1 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ A, 1 x USB 3.1 (Gen. 2) Typ C, 2 x Thunderbolt 4 (USB Typ C) |
| Cardreader vorhanden | Nein |
| Breite | 319mm |
| Arbeitsspeicher Bauform | On-Board |
| Paneltyp | IPS |
| Bluetooth-Version | 5.3 |
| Anzahl Arbeitsspeichersteckplätze | 2 |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 32GB |
| Grafikkarte Modell | Intel Graphics |
| Tiefe | 228mm |