Microsoft Surface Laptop 7th Edition 15" (X Elite, 16 GB, 1 TB)
Picture 1 of 7 

Picture 2 of 7 

Picture 3 of 7 

Picture 4 of 7 

Picture 5 of 7 

Picture 6 of 7 

Picture 7 of 7 

Qualcomm Snapdragon X Elite processor with 12 cores and Adreno graphics; Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4 connectivity; 16 GB LPDDR5X RAM and 1 TB NVMe SSD storage; Comprehensive connectivity options including USB-C (USB4), USB-A 3.1, and Surface Connect; Microsoft Defender and Windows Hello facial recognition for enhanced protection; 15-inch PixelSense Flow touchscreen display with 2496 x 1664 pixel resolution and 120 Hz
Basic specifications
| Article number | 889602 |
|---|---|
| EAN | 196388280681 |
| Alternative item number | 1715737 |
| Brand | Microsoft |
Dimensions
| Height | 1.829cm |
|---|---|
| Width | 32.9cm |
| Weight | 1660g |
Additional specifications
| Speicherkapazität Total | 1000GB |
|---|---|
| Grafikfamilie | M4 |
| Netzteil Nennleistung | 140W |
| Energieeffizienzklasse | Keine |
| Grafikspeicher-Typ | In Hauptprozessor integriert |
| Eingebaute Lautsprecher | Ja |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 11" |
| Anzahl Zellen | 6 |
| USB-Anschlüsse | 3 x Thunderbolt 5 (USB Typ C) |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| Cardreader vorhanden | Ja |
| Breite | 179.5mm |
| Speichertyp | SSD |
| Arbeitsspeicher Bauform | On-Board |
| Prozessortyp | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 |
| EPREL-Nummer | 0 |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Webcam Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| Thunderbolt Anschlüsse | 2 |
| Arbeitsspeicher-Typ | LPDDR5X |
| Detailfarbe | Silber |
| Card Reader | Kein |
| Speicherkapazität total | 512GB |
| Fingerabdruckscanner | Ja |
| Touchscreen Technologie | Multitouch |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Dedizierte Grafikkarte | Nein |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Auflösung | 2360 x 1640 |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 45W |
| Taktfrequenz | 2GHz |
| Ziffernblock | Nein |
| Kapazität Wattstunden | 41Wh |
| Betriebssystem | macOS |
| Prozessorfamilie | Apple, Apple M4 |
| SIM-Kartengrösse | eSIM (Embedded-SIM)(MMF2) |
| Farbe | Silber |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| LAN | Nein |
| NPU (Neural Processing Unit) | Nein |
| Bluetooth-Version | 5.3 |
| Grafikkarte Modell | M4 Pro |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 24GB |
| Mobilfunk Standard | 5G |
| Tiefe | 220mm |