HP Notebook OMEN Transcend 16-u0950nz
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

Gaming notebook with Intel Core i9-13900HX processor and 24 cores; 16-inch display with 240 Hz refresh rate and mini-LED panel; Nvidia GeForce RTX 4070 graphics card with 8 GB dedicated memory; 32 GB DDR5 RAM and 2 TB SSD for fast performance and large storage; Swiss keyboard layout with multicolor backlighting; Comprehensive connectivity with Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Thunderbolt 4, HDMI, and RJ45
Basic specifications
| Article number | 889135 |
|---|---|
| EAN | 197497272031 |
| Alternative item number | 1530513 |
| Brand | HP Inc. |
Dimensions
| Height | 1.99cm |
|---|---|
| Width | 35.65cm |
| Weight | 2170g |
Additional specifications
| Dedizierte Grafikkarte | Ja |
|---|---|
| Bluetooth-Version | 5.3 |
| Betriebssystem | Windows 11 Home |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 16" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:10 |
| Gewicht | 2.17kg |
| Prozessorfamilie | Intel Core i9 (13xxx) |
| HDMI Anschlüsse | 1 |
| Speichertyp | SSD |
| Auflösung | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Arbeitsspeicher-Typ | DDR5 |
| Netzteil Nennleistung | 280W |
| Nachhaltigkeit | Nicht angegeben |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| USB-Anschlüsse | 2 x Thunderbolt 4 (USB Typ C), 2 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ A |
| Speicherkapazität Total | 2000GB |
| Fingerabdruckscanner | Nein |
| Anzahl Arbeitsspeichersteckplätze | 2 |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| Höhe | 19.9mm |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Prozessortyp | Intel Core i9-13900HX |
| Farbe | Schwarz |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 32GB |
| NPU (Neural Processing Unit) | Nein |
| Ziffernblock | Nein |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Touchscreen | Nein |
| Cardreader vorhanden | Nein |
| Kapazität Wattstunden | 97Wh |
| Thunderbolt Anschlüsse | 2 |
| Grafikfamilie | Nvidia GeForce RTX |
| Grafikspeicher-Typ | GDDR6 |
| Tiefe | 269mm |
| Anzahl freie Arbeitsspeichersteckplätze | 0 |
| Maximale Taktfrequenz | 5.4GHz |
| Webcam Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Grafikkarte Modell | Nvidia GeForce RTX 4070 |
| Breite | 356.5mm |
| Anzahl Prozessorkerne | 24 |
| Anwendungsbereich | Gaming |
| Anzahl Zellen | 6 |
| LAN | Ja |
| LAN (10/100/1000 Mbps) | 1 |
| Webcam | Ja |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| Dedizierter Grafikspeicher | 8GB |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |