Dell Notebook Latitude 7455 (X Plus, 16 GB, 512 GB)
Picture 1 of 11 

Picture 2 of 11 

Picture 3 of 11 

Picture 4 of 11 

Picture 5 of 11 

Picture 6 of 11 

Picture 7 of 11 

Picture 8 of 11 

Picture 9 of 11 

Picture 10 of 11 

Picture 11 of 11 

Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 10-core processor (up to 3.4 GHz); 16 GB LPDDR5X-8448 RAM and 512 GB SSD with PCIe/NVMe connection; 14" display with WQXGA resolution (2560 x 1600 px, 16:10); 802.11be WLAN (Wi-Fi 7), Bluetooth 5.4, 2x USB 4.0 Type-C (with DisplayPort and Power Delivery), 1x USB 3.0, HDMI, FHD IR webcam, MicroSD card reader; keyboard backlight, fingerprint scanner, facial recognition, TPM 2.0; Windows 11 Pro (pre-installed)
Basic specifications
| Article number | 889157 |
|---|---|
| EAN | 5397184917831 |
| Alternative item number | 1755957 |
| Brand | Dell |
Dimensions
| Height | 1.564cm |
|---|---|
| Width | 31.4cm |
| Weight | 1440g |
Additional specifications
| Auflösung | 2560 x 1600 (WQXGA) |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 14" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:10 |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Detailfarbe | Grau |
| Farbe | Grau |
| Paneltyp | IPS |
| Touchscreen | Ja |
| Webcam | Ja |
| Breite | 314mm |
| Tiefe | 223.75mm |
| Arbeitsspeicher Bauform | On-Board |
| Arbeitsspeicher-Typ | LPDDR5X |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Eingebaute Lautsprecher | 4 |
| Gewicht | 1.44kg |
| HDMI Anschlüsse | 0 |
| Höhe | 15.64mm |
| Anwendungsbereich | Business |
| Anzahl Prozessorkerne | 10 |
| Betriebssystem | Windows 11 Pro |
| Cardreader vorhanden | Ja |
| Dedizierte Grafikkarte | Nein |
| Grafikfamilie | Qualcomm Adreno |
| Grafikkarte Modell | Qualcomm Adreno |
| Netzteil Nennleistung | 65W |
| Prozessorfamilie | Qualcomm Snapdragon |
| Prozessortyp | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| Speicherkapazität Total | 512GB |
| Speichertyp | SSD |
| Taktfrequenz | 3.4GHz |
| USB-Anschlüsse | 1 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ A, 2 x USB 4.0 Typ C |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 16GB |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Bluetooth-Version | 5.4 |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| Maximale Taktfrequenz | 3.4GHz |
| Anzahl Arbeitsspeichersteckplätze | 0 |
| Maximal verbaubarer Arbeitsspeicher | 16GB |
| NPU (Neural Processing Unit) | Ja |
| Card Reader | microSD, microSDXC, microSDHC |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Kapazität Wattstunden | 54Wh |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| LAN | Nein |
| Anzahl Zellen | 3 |
| Ziffernblock | Nein |
| Webcam Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Fingerabdruckscanner | Ja |