ASUS Vivobook 17 X1704VA-AU1186W
Picture 1 of 27 

Picture 2 of 27 

Picture 3 of 27 

Picture 4 of 27 

Picture 5 of 27 

Picture 6 of 27 

Picture 7 of 27 

Picture 8 of 27 

Picture 9 of 27 

Picture 10 of 27 

Picture 11 of 27 

Picture 12 of 27 

Picture 13 of 27 

Picture 14 of 27 

Picture 15 of 27 

Picture 16 of 27 

Picture 17 of 27 

Picture 18 of 27 

Picture 19 of 27 

Picture 20 of 27 

Picture 21 of 27 

Picture 22 of 27 

Picture 23 of 27 

Picture 24 of 27 

Picture 25 of 27 

Picture 26 of 27 

Picture 27 of 27 

Large 17.3-inch Full HD (1920 x 1080) IPS-level display with anti-glare and 250 cd/m² brightness; Practical features like webcam, built-in microphone, numeric keypad, and TPM security; Pre-installed Windows 11 Home operating system with 64-bit architecture; Comprehensive connectivity with Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, 1x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C, and 1x HDMI 1.4; Fast 16 GB DDR5-SDRAM memory and 1 TB SSD storage (PCI Express 4.0, M.2); Powerful Intel Core 7 150U processor (10 cores, max. 5.4 GHz) with integrated Intel Graphics
Basic specifications
| Article number | 889350 |
|---|---|
| EAN | 4711636351393 |
| Alternative item number | 1987749 |
| Brand | ASUS |
Dimensions
| Height | 1.99cm |
|---|---|
| Width | 39.93cm |
| Weight | 2100g |
Additional specifications
| Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 17.3" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:9 |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Detailfarbe | Blau |
| Farbe | Blau |
| Paneltyp | IPS |
| Touchscreen | Nein |
| Webcam | Ja |
| Breite | 399.3mm |
| Tiefe | 254.3mm |
| Nachhaltigkeit | Nicht angegeben |
| Arbeitsspeicher Bauform | SO-DIMM |
| Arbeitsspeicher-Typ | DDR5 |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Eingebaute Lautsprecher | Ja |
| Gewicht | 2.1kg |
| HDMI Anschlüsse | 1 |
| Höhe | 19.9mm |
| 3.5 mm Kopfhöreranschlüsse | 1 |
| Anwendungsbereich | Consumer |
| Anzahl Prozessorkerne | 10 |
| Betriebssystem | Windows 11 Home |
| Dedizierte Grafikkarte | Nein |
| Grafikfamilie | Intel |
| Grafikkarte Modell | Intel Graphics |
| Grafikspeicher-Typ | In Hauptprozessor integriert |
| Netzteil Nennleistung | 48W |
| Prozessorfamilie | Intel Core 7 (Series 1) |
| Prozessortyp | Intel Core 7 150U |
| Speicherkapazität Total | 1000GB |
| Speichertyp | SSD |
| Taktfrequenz | 1.8GHz |
| USB-Anschlüsse | 1 x USB 2.0 Typ A, 2 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ A, 2 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ C |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 16GB |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Bluetooth-Version | 5.2 |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Maximale Taktfrequenz | 5.4GHz |
| Anzahl Arbeitsspeichersteckplätze | 1 |
| Maximal verbaubarer Arbeitsspeicher | 16GB |
| NPU (Neural Processing Unit) | Nein |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Kapazität Wattstunden | 50Wh |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| LAN | Nein |
| Anzahl Zellen | 3 |
| Ziffernblock | Ja |
| Webcam Auflösung | 1280 x 720 (HD720) |
| M.2 | 1 |