ASUS Notebook V16 (V3607VM-RP052WS), RTX5060
Picture 1 of 7 

Picture 2 of 7 

Picture 3 of 7 

Picture 4 of 7 

Picture 5 of 7 

Picture 6 of 7 

Picture 7 of 7 

16-inch WUXGA display with 1920 x 1200 pixels, anti-glare and 144 Hz refresh rate; Fast Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3, pre-installed with Windows 11 Home; Versatile ports: 2x USB-A, 1x USB-C (with DisplayPort Alt Mode & Power Delivery), HDMI 2.1, audio combo port; Dedicated NVIDIA GeForce RTX 5060 graphics card with 8 GB GDDR7 memory; 16 GB DDR5-SDRAM RAM and fast 512 GB SSD; Powerful Intel Core 5 210H processor with up to 4.8 GHz and 12 threads
Basic specifications
| Article number | 889508 |
|---|---|
| EAN | 4711636284721 |
| Alternative item number | 1916587 |
| Brand | ASUS |
Dimensions
| Height | 2.2cm |
|---|---|
| Width | 35.7cm |
| Weight | 1950g |
Additional specifications
| Auflösung | 1920 x 1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 16" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:10 |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbe | Schwarz |
| Touchscreen | Nein |
| Webcam | Ja |
| Breite | 357mm |
| Material | Kunststoff |
| Tiefe | 250.7mm |
| Arbeitsspeicher Bauform | SO-DIMM |
| Arbeitsspeicher-Typ | DDR5 |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Gewicht | 1.95kg |
| HDMI Anschlüsse | 1 |
| Höhe | 22mm |
| Anwendungsbereich | Consumer |
| Anzahl Prozessorkerne | 8 |
| Betriebssystem | Windows 11 Home |
| Cardreader vorhanden | Nein |
| Dedizierte Grafikkarte | Ja |
| Dedizierter Grafikspeicher | 8GB |
| Grafikfamilie | Nvidia GeForce RTX |
| Grafikkarte Modell | Nvidia GeForce RTX 5060 |
| Grafikspeicher-Typ | GDDR7 |
| Netzteil Nennleistung | 150W |
| Prozessorfamilie | Intel Core 5 (Series 2) |
| Prozessortyp | Intel Core 5 210H |
| Speicherkapazität Total | 512GB |
| Speichertyp | SSD |
| USB-Anschlüsse | 1 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ C, 2 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ A |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 16GB |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth-Version | 5.3 |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Maximale Taktfrequenz | 4.8GHz |
| Maximal verbaubarer Arbeitsspeicher | 32GB |
| NPU (Neural Processing Unit) | Nein |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Kapazität Wattstunden | 63Wh |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| LAN | Nein |
| Anzahl Zellen | 3 |
| Ziffernblock | Ja |
| Weitere Anschlüsse | HDMI |
| Webcam Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |