ASUS Notebook ROG Flow Z13 (GZ302EA-RU057X)
Picture 1 of 38 

Picture 2 of 38 

Picture 3 of 38 

Picture 4 of 38 

Picture 5 of 38 

Picture 6 of 38 

Picture 7 of 38 

Picture 8 of 38 

Picture 9 of 38 

Picture 10 of 38 

Picture 11 of 38 

Picture 12 of 38 

Picture 13 of 38 

Picture 14 of 38 

Picture 15 of 38 

Picture 16 of 38 

Picture 17 of 38 

Picture 18 of 38 

Picture 19 of 38 

Picture 20 of 38 

Picture 21 of 38 

Picture 22 of 38 

Picture 23 of 38 

Picture 24 of 38 

Picture 25 of 38 

Picture 26 of 38 

Picture 27 of 38 

Picture 28 of 38 

Picture 29 of 38 

Picture 30 of 38 

Picture 31 of 38 

Picture 32 of 38 

Picture 33 of 38 

Picture 34 of 38 

Picture 35 of 38 

Picture 36 of 38 

Picture 37 of 38 

Picture 38 of 38 

32 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD with PCIe/NVMe connection; AMD Ryzen AI MAX+ 395 16-core processor with up to 5.1 GHz; 802.11be Wi-Fi, Bluetooth 5.4, 2x USB 4.0 Type-C (with PowerDelivery and DisplayPort), 1x USB 3.1, card reader; 13.4" touch display with a resolution of 2560 x 1600 pixels (16:10) and 180 Hz refresh rate; Windows 11 Pro (pre-installed), keyboard backlighting; Operating system: Windows 11 Pro
Basic specifications
| Article number | 889690 |
|---|---|
| EAN | 4711387873441 |
| Alternative item number | 1813337 |
| Brand | ASUS |
Dimensions
| Height | 1.49cm |
|---|---|
| Width | 30cm |
| Weight | 1200g |
Additional specifications
| Auflösung | 2560 x 1600 (WQXGA) |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 13.4" |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:10 |
| Bildschirmoberfläche | Glänzend |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbe | Schwarz |
| Paneltyp | IPS |
| Touchscreen | Ja |
| Webcam | Ja |
| Breite | 300mm |
| Tiefe | 204mm |
| Nachhaltigkeit | Nicht angegeben |
| Arbeitsspeicher Bauform | On-Board |
| Arbeitsspeicher-Typ | LPDDR5X |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Eingebaute Lautsprecher | Stereo |
| Gewicht | 1.2kg |
| HDMI Anschlüsse | 1 |
| Höhe | 14.9mm |
| Anwendungsbereich | Consumer, Business |
| Anzahl Prozessorkerne | 16 |
| Betriebssystem | Windows 11 Pro |
| Cardreader vorhanden | Ja |
| Dedizierte Grafikkarte | Nein |
| Grafikfamilie | AMD Radeon |
| Grafikkarte Modell | AMD Radeon Graphics |
| Netzteil Nennleistung | 200W |
| Prozessorfamilie | AMD Ryzen AI 300 |
| Prozessortyp | AMD Ryzen Al Max+ 395 |
| Speicherkapazität Total | 1000GB |
| Speichertyp | SSD |
| Taktfrequenz | 3GHz |
| USB-Anschlüsse | 1 x USB 3.1 (Gen. 2) Typ A, 2 x USB 4.0 Typ C |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 32GB |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Bluetooth-Version | 5.4 |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Maximale Taktfrequenz | 5.1GHz |
| Maximal verbaubarer Arbeitsspeicher | 32GB |
| NPU (Neural Processing Unit) | Ja |
| Card Reader | microSD |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Kapazität Wattstunden | 70Wh |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| LAN | Nein |
| Anzahl Zellen | 4 |
| Ziffernblock | Nein |
| Fingerabdruckscanner | Nein |