ASUS Notebook BM1503CDA-S70132X
Picture 1 of 20 

Picture 2 of 20 

Picture 3 of 20 

Picture 4 of 20 

Picture 5 of 20 

Picture 6 of 20 

Picture 7 of 20 

Picture 8 of 20 

Picture 9 of 20 

Picture 10 of 20 

Picture 11 of 20 

Picture 12 of 20 

Picture 13 of 20 

Picture 14 of 20 

Picture 15 of 20 

Picture 16 of 20 

Picture 17 of 20 

Picture 18 of 20 

Picture 19 of 20 

Picture 20 of 20 

AMD Ryzen 5 7535U 6-core processor (up to 4.55 GHz) with AMD Radeon graphics unit; 16 GB DDR5 memory and 512 SSD with PCIe/NVMe connection; Rugged, MIL-STD 810H tested case; Windows 11 Pro (pre-installed); 802.11ax WLAN, Bluetooth 5.3, 1000 Mbps LAN, 2x USB 3.1 (Type-C with DisplayPort and PowerDelivery), 2x USB 3.0 Type-A, HDMI, HD webcam; Anti-glare 15.6" display with IPS panel, FHD resolution (1920 x 1080 px)
Basic specifications
| Article number | 889155 |
|---|---|
| EAN | 4711387757765 |
| Alternative item number | 1771898 |
| Brand | ASUS |
Dimensions
| Height | 23.22cm |
|---|---|
| Width | 35.95cm |
| Weight | 1640g |
Additional specifications
| Netzteil Nennleistung | 65W |
|---|---|
| Eingebaute Lautsprecher | Ja |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 15.6" |
| Maximale Taktfrequenz | 4.55GHz |
| Anzahl Zellen | 3 |
| USB-Anschlüsse | 2 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ A, 2 x USB 3.1 (Gen. 2) Typ C |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| Höhe | 232.2mm |
| Breite | 359.5mm |
| Speichertyp | SSD |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| Anzahl freie Arbeitsspeichersteckplätze | 0 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Taktfrequenz | 2.9GHz |
| Webcam | Ja |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Betriebssystem | Windows 11 Pro |
| Gewicht | 1.64kg |
| Weitere Anschlüsse | Kensington-Schloss |
| Paneltyp | IPS |
| Grafikkarte Modell | AMD Radeon Graphics |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 16GB |
| Grafikfamilie | AMD Radeon |
| Speicherkapazität Total | 512GB |
| Cardreader vorhanden | Nein |
| Arbeitsspeicher Bauform | SO-DIMM |
| HDMI Anschlüsse | 1 |
| Anzahl Prozessorkerne | 6 |
| M.2 | 2 |
| Prozessortyp | AMD Ryzen 5 7535U |
| Webcam Auflösung | 1280 x 720 (HD720) |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:9 |
| Arbeitsspeicher-Typ | DDR5 |
| Detailfarbe | Grau |
| Card Reader | Kein |
| Fingerabdruckscanner | Ja |
| Touchscreen | Nein |
| Dedizierte Grafikkarte | Nein |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Ziffernblock | Ja |
| LAN (10/100/1000 Mbps) | 1 |
| Kapazität Wattstunden | 42Wh |
| Prozessorfamilie | AMD Ryzen 5 (7xxx) |
| Farbe | Grau |
| Schutzklasse | MIL-STD-810H |
| Anwendungsbereich | Education |
| LAN | Ja |
| NPU (Neural Processing Unit) | Nein |
| Bluetooth-Version | 5.3 |
| Anzahl Arbeitsspeichersteckplätze | 1 |
| Tiefe | 19.9mm |