ASUS Chromebook CX5 CX5403CMA-QM0620
Picture 1 of 7 

Picture 2 of 7 

Picture 3 of 7 

Picture 4 of 7 

Picture 5 of 7 

Picture 6 of 7 

Picture 7 of 7 

Intel Core Ultra 7 processor with 12 cores and Intel AI Boost NPU; 14-inch WQXGA touchscreen display with 2560 x 1600 pixel resolution; Convenient features like fingerprint scanner, backlit keyboard, and integrated card reader; Pre-installed ChromeOS operating system for fast and secure use; Comprehensive connectivity with Wi-Fi 6E, 2x Thunderbolt 4, and HDMI 2.1 ports; 16 GB LPDDR5x-SDRAM memory and 512 GB SSD storage
Basic specifications
| Article number | 889343 |
|---|---|
| EAN | 4711636014243 |
| Alternative item number | 1855854 |
| Brand | ASUS |
Additional specifications
| Grafikfamilie | Intel |
|---|---|
| Speicherkapazität Total | 512GB |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 14" |
| USB-Anschlüsse | 2 x Thunderbolt 4 (USB Typ C), 2 x USB 3.1 (Gen. 2) Typ A |
| Netzteil vorhanden | Ja |
| Cardreader vorhanden | Ja |
| Anzahl Prozessorkerne | 12 |
| Speichertyp | SSD |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Prozessortyp | Intel Core Ultra 7 155U |
| Detailfarbe | Silber |
| Touchscreen | Ja |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Dedizierte Grafikkarte | Nein |
| Auflösung | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Ziffernblock | Nein |
| Kapazität Wattstunden | 63Wh |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Betriebssystem | Chrome OS |
| Prozessorfamilie | Intel Core Ultra 7 (Series 1) |
| Farbe | Silber |
| Anwendungsbereich | Consumer |
| LAN | Nein |
| NPU (Neural Processing Unit) | Ja |
| Grafikkarte Modell | Intel Graphics |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 16GB |