Apple MacBook Pro 14" M5 Max 2026 18C CPU/32C GPU/2 TB/36 GB
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

Apple M5 Max 18-core processor (with 6 super cores and 12 performance cores), 32-core GPU, 16-core Neural Engine; 36 GB RAM and 2 TB PCIe-based SSD; 14.2" Liquid Retina XDR display with a resolution of 3024 x 1964 pixels; True Tone technology, 1600 cd/m² peak brightness, P3 color space, ProMotion technology for adaptive refresh rates up to 120 Hz; 802.11be Wi-Fi, Bluetooth 6, 3x Thunderbolt 5 (USB-C with support for DisplayPort and charging), HDMI, headphone jack, SDXC card reader, 12 MP Center Stage camera; recycled aluminum enclosure, Touch ID, Force Touch trackpad, magnetic MagSafe 3 charging port, up to 20 h battery life
Basic specifications
| Article number | 889129 |
|---|---|
| EAN | 195950719710 |
| Alternative item number | 2082006 |
| Brand | Apple |
Dimensions
| Height | 1.55cm |
|---|---|
| Width | 31.26cm |
| Weight | 1620g |
Additional specifications
| Speicherkapazität Total | 512GB |
|---|---|
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 15.6" |
| Maximale Taktfrequenz | 5.2GHz |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 39W |
| USB-Anschlüsse | 1 x USB 3.1 (Gen. 2) Typ C, 2 x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ A |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Max. Laufzeit | 9.2h |
| Cardreader vorhanden | Nein |
| Anzahl Prozessorkerne | 8 |
| Speichertyp | SSD |
| Breite | 250.1mm |
| Arbeitsspeicher Bauform | On-Board |
| Prozessortyp | Intel Core 7 150U |
| Webcam Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:9 |
| Detailfarbe | Schwarz |
| Card Reader | Kein |
| Fingerabdruckscanner | Nein |
| Touchscreen | Nein |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Dedizierte Grafikkarte | Nein |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Auflösung | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 65W |
| Taktfrequenz | 1.1GHz |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Ziffernblock | Nein |
| LAN (10/100/1000 Mbps) | 1 |
| Webcam | Ja |
| Kapazität Wattstunden | 72.4Wh |
| Bildschirmoberfläche | Matt |
| Betriebssystem | Windows 11 Home |
| Schutzklasse | MIL-STD-810H |
| Anwendungsbereich | Consumer |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| LAN | Ja |
| NPU (Neural Processing Unit) | Ja |
| Bluetooth-Version | 5.4 |
| Tiefe | 354.9mm |