Apple MacBook Pro 14" M5 2025 10C CPU/10C GPU/512 GB/16 GB
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

Apple M5 10-core processor (with 4 performance cores and 6 efficiency cores), 10-core GPU; True Tone technology, 1600 cd/m² peak brightness, P3 color space, ProMotion technology for adaptive refresh rates up to 120 Hz; 802.11ax Wi-Fi, Bluetooth 5.3, 3x Thunderbolt 4 / USB 4 (USB-C with support for DisplayPort and charging), HDMI, headphone jack, SDXC card reader, 12 MP Center Stage camera; Housing made of recycled aluminum, Touch ID, Force Touch trackpad, magnetic MagSafe 3 charging port, up to 24 h battery life; 16 GB RAM and 512GB SSD on PCIe basis; 14.2"-Liquid Retina XDR display with mini-LED backlighting and a resolution of 3024 x 1964 pixels
Basic specifications
| Article number | 889144 |
|---|---|
| EAN | 195950490503 |
| Alternative item number | 1978134 |
| Brand | Apple |
Dimensions
| Height | 1.55cm |
|---|---|
| Width | 31.26cm |
| Weight | 1550g |
Additional specifications
| Speicherkapazität Total | 1000GB |
|---|---|
| Grafikfamilie | Intel Arc Graphics |
| Maximale Taktfrequenz | 5GHz |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 12.2" |
| Maximal verbaubarer Arbeitsspeicher | 16GB |
| Anzahl Zellen | 3 |
| Cardreader vorhanden | Nein |
| Anzahl Prozessorkerne | 10 |
| Breite | 355.7mm |
| Speichertyp | eMMC |
| Prozessortyp | Exynos 1380 |
| EPREL-Nummer | 0 |
| Webcam Auflösung | 1280 x 720 (HD720) |
| Eingebautes Mikrofon | Ja |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 3:2 |
| Thunderbolt Anschlüsse | 1 |
| Detailfarbe | Violett, Grau |
| Fingerabdruckscanner | Nein |
| Touchscreen | Nein |
| Dedizierte Grafikkarte | Ja |
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
| Dedizierter Grafikspeicher | 12GB |
| Auflösung | 2160 x 1440 (FHD+) |
| Ziffernblock | Ja |
| LAN (10/100/1000 Mbps) | 1 |
| Webcam | Ja |
| Kapazität Wattstunden | 41Wh |
| Material | Aluminium |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Betriebssystem | Windows 11 Home |
| Prozessorfamilie | Exynos |
| LAN (2.5 Gbit/s) | 0 |
| Weitere Anschlüsse | Kensington-Schloss |
| Farbe | Grau |
| LAN | Nein |
| NPU (Neural Processing Unit) | Ja |