Apple MacBook Pro 14" M5 2025 10C CPU/10C GPU/1 TB/16 GB
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

Apple M5 10-core processor (with 4 performance cores and 6 efficiency cores), 10-core GPU; True Tone technology, 1600 cd/m² peak brightness, P3 color gamut, ProMotion technology for adaptive refresh rates up to 120 Hz; 802.11ax Wi-Fi, Bluetooth 5.3, 3x Thunderbolt 4 / USB 4 (USB-C with support for DisplayPort and charging), HDMI, headphone jack, SDXC card reader, 12 MP Center Stage camera; Housing made of recycled aluminum, Touch ID, Force Touch trackpad, magnetic MagSafe 3 charging port, up to 24 h battery life; 14.2" Liquid Retina XDR display with mini-LED backlighting and a resolution of 3024 x 1964 pixels; 16 GB RAM and 1 TB SSD on PCIe basis
Basic specifications
| Article number | 889106 |
|---|---|
| EAN | 195950490978 |
| Alternative item number | 1978135 |
| Brand | Apple |
Dimensions
| Height | 1.55cm |
|---|---|
| Width | 31.26cm |
| Weight | 1550g |
Additional specifications
| Grafikfamilie | Nvidia GeForce RTX |
|---|---|
| Netzteil Nennleistung | 65W |
| Eingebaute Lautsprecher | 6 |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 15W |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 16" |
| Maximale Taktfrequenz | 2.5GHz |
| Maximal verbaubarer Arbeitsspeicher | 64GB |
| Breite | 312.9mm |
| Arbeitsspeicher Bauform | Intel Core Ultra 7 (Series 2) |
| Tastaturlayout | QWERTZ (CH) |
| Prozessortyp | Intel Core Ultra 7 255U |
| Seitenverhältnis Bildschirm | 16:10 |
| Arbeitsspeicher-Typ | LPDDR5X |
| Detailfarbe | Schwarz |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Dedizierter Grafikspeicher | 8GB |
| Auflösung | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Nachhaltigkeit | Nicht angegeben |
| Webcam | Ja |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Bildschirmoberfläche | Entspiegelt |
| Gewicht | 1.62kg |
| Schutzklasse | MIL-STD-810H |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| NPU (Neural Processing Unit) | Ja |
| Grafikkarte Modell | Nvidia GeForce RTX 5070 |
| Tiefe | 234.8mm |