Targus Notebook Bag Classic 15-16" Black
Picture 1 of 9 

Picture 2 of 9 

Picture 3 of 9 

Picture 4 of 9 

Picture 5 of 9 

Picture 6 of 9 

Picture 7 of 9 

Picture 8 of 9 

Picture 9 of 9 

Suitable for notebooks up to 15.6 inches; Robust polyurethane bottom; Padded laptop compartment and numerous pockets; Slim and lightweight design; Adjustable, padded shoulder strap and carrying handle; Integrated trolley strap for easy attachment
Basic specifications
| Article number | 872219 |
|---|---|
| EAN | 5063194001296 |
| Alternative item number | 1599767 |
| Brand | Targus |
Dimensions
| Height | 33.4cm |
|---|---|
| Width | 42.5cm |
| Weight | 642g |
Additional specifications
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 15.6" |
|---|---|
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbe | Schwarz |
| Breite | 425mm |
| Material | Polyurethan (PU), Polyester |
| Tiefe | 66mm |
| Nachhaltigkeit | Nicht angegeben |
| Gewicht | 0.642kg |
| Höhe | 334mm |
| Material | Polyester, Polyurethan (PU) |
| Taschenart | Notebooktasche |
| Tragemöglichkeit | Schulterriemen, auf Trolley aufsteckbar, Tragegriff |
| Verschluss | Reissverschluss |
| Zusatzfächer | Dokumentenfach, Hauptfach |
| Zusatzfächer | Ja |
| Innenbreite | 387mm |
| Innenhöhe | 267mm |
| Trolley-Band | Ja |
| Detailfarbe | Schwarz |