Lenovo Docking Station USB-C Dual Display Dock
Picture 1 of 6 

Picture 2 of 6 

Picture 3 of 6 

Picture 4 of 6 

Picture 5 of 6 

Picture 6 of 6 

Video connections: 1x DisplayPort 1.2, 1x HDMI 2.1; Data connections: 3x USB 3.1 (including 2x Type-C), 1x RJ45 (1000 Mbps LAN); Connection via USB Type-C; USB-C laptops power supply up to 100 W; Maximum resolution/refresh rate: 2x 3840 x 2160 at 60 Hz; The housing is made of 66% recycled materials.
Basic specifications
| Article number | 868587 |
|---|---|
| EAN | 195892097655 |
| Alternative item number | 1719211 |
| Brand | Lenovo |
Dimensions
| Height | 2cm |
|---|---|
| Width | 12cm |
| Weight | 137g |
Additional specifications
| Netzteil Nennleistung | 100W |
|---|---|
| Ladefunktion | Ja |
| Kompatible Hersteller | Lenovo |
| DisplayPort Anschlüsse | 1 |
| LAN (10/100/1000 Mbps) | 1 |
| Gewicht | 137g |
| VESA-Bohrung vorhanden | Nein |
| HDMI Standard | 2.1 |
| Höhe | 20mm |
| Breite | 120mm |
| HDMI Anschlüsse | 1 |
| Farbe | Schwarz |
| Dockinganschluss | USB-C |
| Detailfarbe | Schwarz |
| USB Anschlüsse | 1, 2x USB 3.1 (Gen. 2) Typ A |
| Tiefe | 55mm |