i-tec Docking Station USB-C Metal Nano 4K
Picture 1 of 3 

Picture 2 of 3 

Picture 3 of 3 

For notebooks with USB-C or Thunderbolt 3 connection; Integrated USB-C cable (14 cm); Video/Audio: 1x HDMI (1 monitor up to 4K @ 30 Hz), 1x 3.5mm combo port; USB-C Power Delivery for powering the notebook with up to 100W; Data connections: 3x USB-A 3.0, 1x RJ45 (1000 Mbps LAN), microSD slot, SD slot; Compact and lightweight design, perfect for on the go
Basic specifications
| Article number | 868590 |
|---|---|
| EAN | 8595611702907 |
| Alternative item number | 1061124 |
| Brand | i-tec |
Dimensions
| Height | 1.5cm |
|---|---|
| Width | 13cm |
| Weight | 87g |
Additional specifications
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
|---|---|
| Ladefunktion | Ja |
| Kompatible Hersteller | Universal |
| LAN (10/100/1000 Mbps) | 1 |
| Gewicht | 87g |
| VESA-Bohrung vorhanden | Nein |
| Höhe | 15mm |
| Breite | 130mm |
| HDMI Anschlüsse | 1 |
| Farbe | Silber |
| Dockinganschluss | USB-C |
| Detailfarbe | Silber, Türkis |
| USB Anschlüsse | 1, 3x USB Type-C |
| Card Reader | microSD, SD |
| Tiefe | 43mm |