DICOTA Notebook Bag Eco Multi Plus Select 15.6 "
Picture 1 of 4 

Picture 2 of 4 

Picture 3 of 4 

Picture 4 of 4 

Environmentally friendly, made from 8 recycled PET bottles; Notebook compartment with HDF padding and metal-reinforced frame, suitable for devices from 14-15.6"; Front pocket with clear organizer division; Internal cable management, slot for a tablet up to 10.5"; Comfortable carrying handles, padded shoulder strap, trolley attachment strap; Lockable main compartment in clamshell design
Basic specifications
| Article number | 872700 |
|---|---|
| EAN | 7640158668191 |
| Alternative item number | 816739 |
| Brand | DICOTA |
Dimensions
| Height | 30cm |
|---|---|
| Width | 42cm |
| Weight | 1000g |
Additional specifications
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 15.6" |
|---|---|
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbe | Schwarz |
| Breite | 420mm |
| Material | Recycling-Kunststoff, Recycled PET |
| Tiefe | 125mm |
| Gewicht | 1kg |
| Höhe | 300mm |
| Bewusst Einkaufen | Ja |
| Weitere Informationen | Aus 8 recycelten PET-Flaschen hergestellt |
| Material | Kunststoff |
| Taschenart | Tragtasche |
| Tragemöglichkeit | Schulterriemen, Tragegriff |
| Verschluss | Reissverschluss |
| Zusatzfächer | Notebookfach für 15", Notebookfach für 15,6'', Notebookfach für 14", Einschubtasche |
| Zusatzfächer | Ja |
| Innenbreite | 385mm |
| Innenhöhe | 265mm |
| Innentiefe | 35mm |
| Trolley-Band | Ja |
| Innenmasse | 385 mm (B) x 265 cm (H) x 35 cm (T) |