DICOTA Notebook Bag Eco Multi Plus Scale 14-15.6”
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

Made from recycled PET bottles; Lockable, padded notebook compartment for 14-15.6 inch devices; Metal wire frame and high-density foam protective padding; Reliable device fixation with fastening straps and partition; Practical front pocket with organizer compartments and tablet slip pocket; Comfortable carrying handle, padded shoulder strap, and trolley attachment strap
Basic specifications
| Article number | 871306 |
|---|---|
| EAN | 7640158666388 |
| Alternative item number | 1315030 |
| Brand | DICOTA |
Dimensions
| Height | 31cm |
|---|---|
| Width | 41.5cm |
| Weight | 840g |
Additional specifications
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 15.6" |
|---|---|
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbe | Schwarz |
| Breite | 415mm |
| Material | Recycled PET |
| Tiefe | 85mm |
| Nachhaltigkeit | Nicht angegeben |
| Gewicht | 0.84kg |
| Höhe | 310mm |
| Material | Kunststoff |
| Taschenart | Notebooktasche |
| Tragemöglichkeit | Schulterriemen, auf Trolley aufsteckbar, Tragegriff |
| Verschlussart | Reissverschluss, Schloss |
| Zusatzfächer | Tablet-Fach, Trolley Befestigungsband, Dokumentenfach |
| Zusatzfächer | Ja |
| Innenbreite | 385mm |
| Innenhöhe | 265mm |
| Innentiefe | 35mm |
| Trolley-Band | Ja |
| Detailfarbe | Schwarz |