DICOTA Notebook Bag Eco Multi Plus 14-15.6”
Picture 1 of 3 

Picture 2 of 3 

Picture 3 of 3 

Environmentally friendly, made from 10.5 recycled PET bottles; Slot for a tablet up to 12.9"; Slip pocket for documents on the back of the bag; Multiple additional slots for accessories such as smartphone, power bank, and writing materials; Comfortable carrying handles, padded shoulder strap, trolley attachment strap; Laptop compartment with HDF padding and metal-reinforced frame, suitable for devices from 14-15.6"
Basic specifications
| Article number | 871349 |
|---|---|
| EAN | 7640186418706 |
| Alternative item number | 1277658 |
| Brand | DICOTA |
Dimensions
| Height | 33cm |
|---|---|
| Width | 43cm |
| Weight | 1170g |
Additional specifications
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 15.6" |
|---|---|
| Detailfarbe | Schwarz |
| Farbe | Schwarz |
| Breite | 430mm |
| Material | Recycling-Kunststoff, Recycled PET |
| Tiefe | 140mm |
| Gewicht | 1.17kg |
| Höhe | 330mm |
| Material | Kunststoff |
| Taschenart | Notebooktasche |
| Tragemöglichkeit | Schulterriemen, Tragegriff |
| Verschlussart | Reissverschluss |
| Zusatzfächer | Notebookfach für 15,6'', Notebookfach für 14", Tablet-Fach, Einschubtasche |
| Zusatzfächer | Ja |
| Trolley-Band | Ja |