Acer Docking Station USB Type-C Dock
Picture 1 of 14 

Picture 2 of 14 

Picture 3 of 14 

Picture 4 of 14 

Picture 5 of 14 

Picture 6 of 14 

Picture 7 of 14 

Picture 8 of 14 

Picture 9 of 14 

Picture 10 of 14 

Picture 11 of 14 

Picture 12 of 14 

Picture 13 of 14 

Picture 14 of 14 

Compatible manufacturers: Universal;Charging function: Yes;Connection: USB-C
Basic specifications
| Article number | 868435 |
|---|---|
| EAN | 4711121764325 |
| Alternative item number | 2010953 |
| Brand | Acer |
Dimensions
| Height | 2.4cm |
|---|---|
| Width | 20cm |
| Weight | 320g |
Additional specifications
| Combo-Port Mic/Headphone | 1 |
|---|---|
| Ladefunktion | Ja |
| Kompatible Hersteller | Universal |
| DisplayPort Anschlüsse | 1 |
| LAN (10/100/1000 Mbps) | 1 |
| Verbindungsmöglichkeiten | USB Typ-C |
| Gewicht | 320g |
| VESA-Bohrung vorhanden | Nein |
| HDMI Standard | 2.0 |
| Höhe | 24mm |
| Breite | 200mm |
| HDMI Anschlüsse | 2 |
| Weitere Anschlüsse | Kensington-Schloss |
| Farbe | Schwarz |
| Dockinganschluss | USB-C |
| USB 3.0 Anschlüsse | 4 |
| USB Anschlüsse | 1, 3x USB 3.0 (3.1 Gen. 1) Typ C |
| Tiefe | 82.8mm |