Apple iPad A16 11th Gen. 2025 Cellular 512 GB Silver
Picture 1 of 8 

Picture 2 of 8 

Picture 3 of 8 

Picture 4 of 8 

Picture 5 of 8 

Picture 6 of 8 

Picture 7 of 8 

Picture 8 of 8 

A16 chip with 5-core CPU and 4-core GPU, 16-core Neural Engine; Colorful 11" multi-touch "True Tone" display (500 nits brightness) with a resolution of 2360 x 1640 px; 12-megapixel wide-angle main camera (f1.8 aperture, Smart HDR 4 photos, and more) and 12-megapixel front camera (Smart HDR 4, ƒ/2.4 aperture, and more); Communication via 5G, Bluetooth 5.3, and 802.11ax Wi-Fi; Touch ID for secure authentication and Apple Pay; Compatible with Apple Pencil (1st generation) and Magic Keyboard Folio
Basic specifications
| Article number | 889529 |
|---|---|
| EAN | 195950106435 |
| Alternative item number | 1857930 |
| Brand | Apple |
Dimensions
| Height | 24.86cm |
|---|---|
| Width | 17.95cm |
| Weight | 481g |
Additional specifications
| Energieeffizienzklasse | G |
|---|---|
| Auflösung | 2360 x 1640 |
| Bildschirmdiagonale in Zoll | 11" |
| EPREL-Nummer | 2261058 |
| Detailfarbe | Silber |
| Farbe | Silber |
| Breite | 179.5mm |
| Tiefe | 7mm |
| Verbindungsmöglichkeiten | Bluetooth, USB Typ-C, WLAN (Wi-Fi) |
| Eingebaute Lautsprecher | Stereo |
| Gewicht | 481g |
| Höhe | 248.6mm |
| Anwendungsbereich | Business, Consumer |
| Anzahl Prozessorkerne | 5 |
| Prozessortyp | A16 Chip |
| Speichertyp | eMMC |
| Verbauter Arbeitsspeicher | 6GB |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| USB Power Delivery (USB PD) | Ja |
| Speicherkapazität total | 512GB |
| Mobilfunk Standard | 5G |
| SIM-Kartengrösse | eSIM (Embedded-SIM)(MMF2) |
| Bluetooth-Version | 5.3 |
| Touchscreen Technologie | Multitouch |
| Netzteil vorhanden | Nein |
| Erforderliche Maximalladeleistung (max) | 45W |
| Erforderliche Mindestladeleistung (min) | 15W |
| USB-C Ladeanschluss | Ja |
| Betriebssystem | iPadOS |
| Fingerabdruckscanner | Ja |